یکشنبه, 20 تیر 1395 19:33

احیای زاینده رود از حرف تا عمل

خشکی زاینده رود و مشکلات زیست محیطی ناشی از آن برای اصفهانی ها یک قصه ی تلخ تکراری است که هر روز آن را با گوشت و پوست خود عمیقتر و سخت تر حس می کنند . 

سال های زیادی است که در محافل علمی  اندیشمندان ، اساتید دانشگاهی و صاحب نظران  پیوسته و با تمام وجود بر طبل مخاطرات زیست محیطی خشکی زاینده رود می کوبند اما با این وجود گوش شنوایی وجود ندارد و کماکان خبری از جریان دائمی این رودخانه مخابره نمی شود . 

البته در ابتدای دولت تدبیر و امید، مدیریت یکپارچه ی حوضه ی آب ریز زاینده رود مطرح شد که با تصویب طرحی موسوم به طرح 9 ماده ای در شورای عالی آب ، این امید را در روح خسته ی زاینده رود دمید که حیات دائمی به زودی محقق می شود . اما مصوبات  این طرح هم  بعد از دو سال در راهروهای دستگاههای اجرایی سر در گم شده است تا اصفهانی ها و دوستداران زاینده رود همچنان به آرزوی دیرینه ی خود نرسند و زاینده رود محل مناقشه چند استان بماند . بر این اساس نیاز به یک نگاه ملی و خالی از تعصبات استانی  و همچنین اولویت قرار دادن سلامت انسانی نقش مهمی در آینده بزرگترین رودخانه فلات مرکزی یافته است و می توان گفت این موضوع لازمه احیای دائمی و تحقق مدیریت یک پارچه ی حوضه ی آب ریز زاینده رود است که دستگاههای اجرایی در رسیدن به آن کم فروغ ظاهر شدند.

اگرچه بسیاری از مسئولین استانی با وجود اینکه زمان کمی از دوره مدیریت دولت نمانده هنوز امید به اجرای طرح 9 ماده ای دارند اما بخش خصوصی و در راس آن کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان هم از ابتدای شروع به کار دوره ی هشتم  مجدانه به دنبال مطرح کردن مشکل زاینده رود در سطح ملی بود و در این راستا جلسات متعددی را با حضور اساتید مطرح دانشگاهی ، مسئولین مختلف استانی و کشوری برگزار نموده است  تا مطالبه گری اصفهان از سطح استانی به ملی نمایان تر گردد. 

یک گام دیگر برای پیگیری زاینده رود در سطح ملی

طرح تشکیل "ستاد نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب " با پیگیری کمیسیون کشاورزی ، آب ومحیط زیست اتاق بازرگانی در جلسه ای تخصصی وبا حضور دکتر عیسی کلانتری دبیر کل خانه ی کشاورز کشور ، دکتر عنایت الله بیابانی قائم مقام خانه ی کشاورز ، دکتر خاتون آبادی ،دکتر بصیری و دکتر امیر مظفر امینی از اساتید دانشگاه ، اسفندیار امینی مدیر عامل صنف کشاورزان استان اصفهان ، محمد صادقی رئیس خانه کشاورز اصفهان ، نواب و مشاورین ارشد کمیسیون و ... برگزار شد  تا برای جریان دائمی زاینده رود و مطرح نمودن این مشکل در طراز ملی گام دیگری برداشته شود . 

زاینده رود تا آبان 96 جاری نمی شود 

دکتر کلانتری با بیان اینکه بر اساس اخبار وزارت نیرو زاینده رود تا آبان ماه سال 96 خشک خواهد ماند گفت : آب تجدید پذیر کشور از 135 میلیارد متر مکعب به عدد 87 متر مکعب رسیده  و ما سالانه 110 درصد از منابع آب تجدید پذیر را استفاده می کنیم که با ادامه ی این روند نابودی سرزمینمان دور از انتظار نیست.

 دکتر عیسی کلانتری به اشاره به اینکه سازمان ملل کشوری را امن می داند که سالیانه 20 تا 40 درصد منابع آب تجدید پذیر خود را مصرف کند افزود: در سال های اخیر عمق چاهای مجاز و غیر مجاز افزایش پیدا کرده و همچنین سطح زیر کشت و کیفیت آب نیز کاهش داشته اما تمام این مشکلات یک راه حل دارد و آن مدیریت صحیح منابع آبی  است .

دبیر کل خانه ی کشاورز کشور  افزود : در حال حاضر هیچ یک از حوضه ی های آب ریز کشور از آب کافی برخوردار نیستند و بر این اساس نمی توان انتظار داشت که انتقال آب بین حوضه ای راه حلی دائمی برای برطرف کردن مشکلات باشد . 

وی مسئله ی احیای زاینده رود را نیازمند همکاری همه ی مردم  ، مسئولین نخبگان و دانشگاهیان دانست و اظهار داشت : حرکت در مسیر فناوری های کشاورزی و افزایش بهره وری از این راه بیش از پیش باید در دستور کار کشاورزان قرار گیرد زیرا از این طریق می تواند با همین آب اندک بهره وری و کشت بیشتری داشت . 

کلانتری با اشاره به طرح احیای دریاچه ی ارومیه تصریح کرد : این طرح ابتدا به وسیله ی مطالبه ی عمومی و پیگیری های فراوان مصوبه ی 138 هیئت وزیران را در پی داشت و پس از آن مطالعات وبرنامه ریزی های آن به دانشگاه معین (شریف)سپرده شد و نتیجه ی این زحمات برنامه ای و پیگیری های مستمر بود که باعث شد وضعیت دریاچه ی ارومیه بهبود پیدا کند .

دکتر عیسی کلانتری با بیان این که نسخه ی احیای زاینده رود همان نسخه ی احیای دریاچه ی ارومیه است تصریح کرد: البته نباید فراموش کرد که احیای زاینده رود توسعه ی کشاورزی نیست بلکه رسیدن آب به باتلاق گاوخونی است.

وی دست اندازی انسانی را یکی از مهمترین دلایل  بحران های آبی در کشور دانست و تاکید کرد :افزایش آگاهی مردم و مسئولین از دیگر مواردی است که می تواند در احیای یک حوضه ی آب ریز نقش اساسی را ایفا کند .

 کلانتری هزینه ی احیای زاینده رود را بسیار کمتر از احیای دریاچه ی ارومیه(حدود5-10درصد) دانست و اضافه کرد : با وجود اینکه بحران آب در کشور ما به یک مساله ی اساسی تبدیل شده اما در برنامه ی ششم توسعه به آن توجه ای نشده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان : اهمیت زاینده رود با توجه به نقش آن درفلات مرکزی ایران کمتر از دریاچه ی ارومیه نیست

دکتر حمیدرضا قلمکاری با اشاره به  طرح 9 ماده ای دولت گفت : اگرچه این کمیسیون مصوبات 9 ماده ای را پیگیری می کند اما با این حال مطرح کردن مساله ی  زاینده رود در سطح ملی و مساله ی باتلاق گاوخونی در سطح فراملی را نیز به صورت جدی در دستور کار قرار داده است .

رئیس کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان طرح احیای دریاچه ی ارومیه را الگوی مناسبی برای احیای زاینده رود دانست و اظهار داشت : این کمیسیون به عنوان پارلمان بخش خصوصی احیای زاینده رود را وظیفه ی خود می داند و بر همین اساس در صدد است تا با بهره گیری از صاحب نظران ، طرح "نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب  " را به صورت علمی و عملی طرح ریزی و برای اجرا تقدیم به قوای سه گانه کند .

وی رویکرد کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان را نگرش کلان و استراتژیک به موصوع آب دانست و تاکید کرد: زاینده رود شناسنامه ی فلات مرکزی ایران است و اهمیت آن از دریاچه ی ارومیه کمتر نیست .

 قلمکاری با بیان اینکه باید کنشگری همه جانبه و مشارکت جمعی با چشم انداز مشترک را در دستور کار خود قرار دهیم افزود : تدوین و اجرای طرح "نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب" نیازمند همکاری،همدلی و هم افزایی بین نخبگان ،اساتید دانشگاهی کارکنان ومسوولین دولتی و مردم است و این امر باید با سرعت بیشتری پیگیری شود .

دکتر خاتون آبادی : مشکلات زیست محیطی خشکی زاینده رود به وضوح در جامعه دیده می شود 

دکتر خاتون آبادی عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان در این نشست ، اصفهان ستیزی را از جمله دلایل خشک شدن زاینده رود دانست و گفت :  خشکی زاینده رود مسائل و مشکلات زیادی را به وجود آورده است که از جمله ی آن ها می توان به افزایش انواع سرطان اشاره کرد .

وی با بیان اینکه هم اکنون در بالادست حوضه ی آب ریز زاینده رود محصولات کشاورزی وسیعی بدون برنامه و توجه به سهمیه و محدودیتها کاشته می شوند که از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه نیستند افزود : این درحالی است که در شرق اصفهان نبود آب باعث خشک شدن زمین های کشاورزی و بایر شدن آنها و مهمتر از آن خشک شدن باتلاق گاوخونی و پیامد های زیست محیطی شده است.

دکتر  خاتون آبادی با اشاره به اینکه برخی استان های همجوار اصفهان آب زاینده رود را به بهانه ی آب شرب طلب می کنند ولی نیت آن ها رونق صنایع فولاد وسرامیک و... است اظهار داشت: متاسفانه اصفهان ستیزی و نبود یک نگاه ملی باعث لطمه زدن به سلامت اصفهانی ها شده است .

دکتر بصیری عضو دیگر هیئت علمی دانشگاه اصفهان  با اشاره به اینکه سالهاست ما بر عدم کشت چمن وگیاهان آبی در فضای سبز تاکید می کنیم افزود : اگر اطلاعات درست در اختیار مردم و مسئولین قرار گیرد می توان امیدوار بود که مدیریت و مصرف وضعیت مطلوب تری را پیدا کند .

وی عدم وجود اطلاعات شفاف در حوضه ی آب ریز زاینده رود را یک معضل اساسی توصیف و ادامه داد: وزارت کشاورزی نیز به خاطر صدور مجوز های غیر اصولی در حوضه ی آب ریز زاینده رود در خشک شدن این رودخانه دخیل است .

دکتر بصیری سهم استان یزد از حوضه ی آب ریز زاینده رود را بیشتر از اصفهان دانست و گفت :  آب هایی که از حوضه ی زاینده رود به سایر استان ها انتقال می یابد نیز به پای اصفهان نوشته می شود

کشاورزی شرق اصفهان ضامن سلامتی مردم اصفهان است 

مهندس طاهری رئیس کمیته آب و رئیس ستاد نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب نیز در این جلسه گفت : اگرچه منابع آبی در طول زمان کاهش یافته  اما هرساله حق آب های جدیدی نیز فروخته  شده اند.

وی افزود :کشاورزی  شرق اصفهان را نمی توان تعطیل کرد زیرا کشاورزی شرق ضامن سلامتی مردم اصفهان و عامل کنترل ریزگردهاست .

دکتر بیابانی : احیای زاینده رود یک حق است که باید به صورت قانونی مطالبه شود 

دکتر عنایت الله بیابانی نیز در این جلسه گفت : ما معتقد هستیم که در طول تاریخ هر چیز غیر ممکن را ممکن ساخته ایم و در زمینه ی احیای زاینده رود هم می توانیم این امر را تکرار کنیم .

وی احیای زاینده رود از سرآب تا پایاب را یک حق مسلم دانست و تاکید کرد : این مطالبه باید از طریق قانون و به صورت مستمر پیگیری شود .

وی با تقدیر از فعالیت های کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست گفت : فعالیت های این کمیسیون به مراتب بیشتر از کمیسیون مربوطه دراتاق ایران است و این پتانسل را دارد که بتواند طرح احیای حوضه ی زاینده رود را که تدوین نموده و تا اجرای کامل پیگیری کند .

استفاده از نظرات متخصصان در جلسات متعدد ، تدوین راهکارهای علمی و عملی وپیگیری تبدیل آنها به قانونهایی با ضمانت اجرایی تنها راهکارهای احیای زاینده رود است که به نظر می رسد کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با عزم جدی آن را دنبال می کند.

منتشر شده در : باخبرباش

احیای زاینده رود از حرف تا عمل

لینک منبع

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 01 آبان 1398 13:52
محتوای بیشتر در این بخش: « آینده‌ی صنایع و موادغذایی

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.