• خانه
  • اختراعات
  • ثبت اختراع تولید مکمل ویژه ضد استرسی ماکیان در شرایط تنش گرمایی و کاهش اثرات مضر استرس حرارتی و بهبود عملکرد پرنده

ثبت اختراع تولید مکمل ویژه ضد استرسی ماکیان در شرایط تنش گرمایی و کاهش اثرات مضر استرس حرارتی و بهبود عملکرد پرنده


وقوع استرس گرمایی در پرندگان علاوه بر اثرات منفی بر آسایش طیور، خسارات جبران ناپذیری بر بازدهی رشد و تولید وارد می آورد. منظور از استرس یك پاسخ فیزیولوژیكی و غیر اختصاصی بدن طیور در مقابل تحریك كننده های بیرونی است، استرس گرمایی ممكن است با تغییرات آب و هوا و افزایش دما از حد نرمال در داخل سالن های مرغداری در دوره خاصی از سال ایجاد شود.
در صورت مدیریت صحیح، تغذیه به تنهایی می تواند بسیاری از مشكلات مرتبط با استرس گرمایی را مرتفع سازد. هنگامیكه مصرف خوراك در آب و هوای گرم كاهش می یابد تنظیم یك فرمولاسیون دقیق با توجه به ارزش غذایی مواد مغذی و احتیاجات پرنده می تواند به پرنده در حفظ تعادل فیزیولوژیك و متابولیك بدن و جلوگیری از كاهش عملكرد كمك كند. درشیوه های تغذیه رایج فعلی در مزارع پرورش طیور، بهنگام ابتلا به تنش گرمایی معمولاً از پرمیكس های معدنی یا ویتامینه استفاده می شود، كه بدلیل عدم تأمین مناسب نیازها و با توجه به عدم اطمینان از خلوص ویتامین های مورد استفاده و عدم آگاهی پرورش دهنده از میزان استفاده در مواقع سطوح متفاوت درگیری گله چندان موفق نبوده و در بسیاری موارد همچنان شاهد كاهش عملكرد و تلفات بالای طیور در مواقع تنش بوده ایم.
متخصصین تغذیه شركت سپاهان‌دانه با بهره مندی از آخرین تجهیزات و تكنیك های آزمایشگاهی برای آنالیز بیوشیمیایی مواد خوراكی و همچنین تجربه سالها مطالعه و تحقیق میدانی با چشم اندازی جامع بر روی عوارض تنش گرمایی در بدن طیور به فرمول بندی تركیب ویژه مكمل ضد تنش طیور پرداخته اند. پرورش دهندگان گروههای مختلف طیور(مرغ گوشتی، مرغ تخمگذار، شترمرغ، بوقلمون، مرغ مادر، بلدرچین و كبك) در ماههای گرم سال برای پیشگیری از ابتلای گله به استرس و همچنین در مواقع درگیری با تنش گرمایی با افزودن مقادیر مختلف مكمل ویژه ضد تنش می توانند علاوه بر تأمین نیازهای پرنده و بهبود رشد با اثرات مضر استرس گرمایی مقابله كنند.

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱