• خانه
  • اخبار
  • گزیده سخنان چهاردهمین کمیسیون کشاورزی

گزیده سخنان چهاردهمین کمیسیون کشاورزی


در راستای توسعه پایدار صورت گرفت : تشکیل دو کارگروه اقتصاد سبز و پایش تالاب گاوخونی در اتاق بازرگانی اصفهان.

حمیدرضا قلمکاری در چهاردهمین جلسه کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط ‌زیست اتاق بازرگانی اصفهان که با حضور قائم مقام خانه کشاورز ایران و اساتید دانشگاهی در حوزه ی محیط زیست برگزار شده بود بر تمایل اتاق بازرگانی اصفهان برای حرکت در مسیر اقتصاد سبز و توسعه پایدار تاکید کرد.

حمیدرضا قلمکاری رییس کمیسیون کشاورزی آب و محیط ‌زیست اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید بر اینکه اتاق به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی علاقه‌مند به ایجاد کنشکری در راستای اقتصاد سبز و توسعه‌ی پایدار است،گفت : این پروژه یک پروژه‌ی بلندمدت است و نتایج آن در سال‌ها آینده قابل ‌مشاهده خواهد بود به همین خاطر باید در عین کنشگری ، صبور و شکیبا بود.

وی اقتصاد سبز را مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی دانست و افزود :مطابق با قانون ، اتاق‌های بازرگانی نقش مشاور را برای قوای سه‌گانه دارند و ما با استفاده از این ظرفیت می‌توانیم پایه‌گذار توسعه‌ی پایدار و اقتصاد سبز در سطح کشور و تعمیم دهنده‌ی آن به سایر اتاق‌های بازرگانی باشیم.

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان مشاوره و مشارکت اساتید دانشگاهی در این خصوص را زمینه‌ساز حرکت درست در این راستا عنوان و اضافه کرد : این کمیسیون تاکنون با استفاده از تفکر استراتژیک و پیوند زدن اتاق بازرگانی به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی با دانشگاه‌ها توانسته در بسیاری از موضوعات مخاطره‌آمیز ازجمله حوضه‌ی آب ریز زاینده‌رود کنشگر عمل کند و راه‌حل‌هایی را به مسئولین امر ارائه کند.

تشکیل کارگروه دائمی پایش تالاب گاوخونی

قلمکاری در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تالاب گاوخونی و تبعات زیست‌محیطی خشک شدن آن همچون غول خفته‌ای است که سلامت میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کند.

وی ضمن اشاره به ” ستاد نجات زاینده‌رود از سر آب تا پایاب ” که در این کمیسیون تشکیل‌شده و برای ملی شدن آن تلاش می‌شود گفت : اینکه امروز کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط ‌زیست اتاق بازرگانی اصفهان از سوی اتاق ایران و سایر نهادها به‌عنوان یک کمیسیون کنشگر و فعال معرفی می‌شود مرهون تلاش‌های اساتید برجسته‌ی دانشگاهی و چهره‌های شاخص صنعت کشاورزی حاضر در این کمیسیون است که می‌توانند در خصوص معضلات زیست‌محیطی تالاب گاوخونی نیز راه‌حل‌های علمی و عملی ارائه دهند.

قلمکاری تالاب گاوخونی را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط‌ زیست اتاق بازرگانی اصفهان دانست و افزود : ریز گردهای ناشی از تالاب گاوخونی منشأ طبیعی ، صنعتی و ترافیکی دارند و شکننده بودن اکوسیستم شرق استان اصفهان اهمیت این موضوع را دوچندان می‌کند.

وی بابیان اینکه بر اساس روش استراتژیک آنالیز شکاف که این کمیسیون برای تدوین بسته‌های پیشنهادی خود از آن استفاده می‌کند نیازمند تبیین شفاف وضعیت کنونی تالاب هستیم اظهار داشت : تشکیل کارگروه ویژه پایش دائمی تالاب گاوخونی یک اقدام مثبت است که می‌تواند در برنامه‌ریزی‌ها و ارائه‌ی راهکارها صحیح بسیار مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

در پایان این جلسه تشکیل دو کارگروه اقتصاد سبز و پایش تالاب گاوخونی در اتاق بازرگانی اصفهان جهت ارائه به هیئت نمایندگان اتاق در دستور کار قرار گرفت.


نوشته شده در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱