• خانه
  • اخبار
  • گزیده سخنان ششمین جلسه کمیسیون کشاورزی

گزیده سخنان ششمین جلسه کمیسیون کشاورزی


دکتر قلمکاری در حضور معاونت وزیر جهاد کشاورزی: تشکیل کارگروه ملی نجات زاینده رود را، تا رسیدن به نتیجه دنبال می کنیم.

حمیدرضا قلمکاری در ششمین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان و در جمع فعالان بخش کشاورزی استان و معاونت زراعت جهاد کشاورزی اظهار داشت: کارشناسان حوزه آب بر این باور‌ند که خشکی زاینده‌رود طی چند سال پیاپی، نابودی کشاورزی در بخش‌های میانی و پایاب رودخانه زاینده‌رود را به دنبال داشته است.

وی افزود: خشک ‌شدن باغ‌هایی با قدمت چند صدساله و دارای حق‌آبه در طومار شیخ بهایی، افت مداوم منابع آب زیرزمینی که به‌ صورت نابودی کمی‌ و کیفی آبخوان‌ها و پدیده فاجعه‌بار و غیرقابل جبران نشست زمین در دشت‌ها نمود پیدا کرده  و همچنین در معرض نابودی قرار گرفتن تالاب گاوخونی از جمله پیامدهای بحران کمبود آب در حوضه زاینده‌رود است.

قلمکاری با بیان اینکه بحران آب در حوضه زاینده‌رود نه تنها یک معضلی محلی و مربوط به یک استان و ناحیه بلکه معضلی در سطح ملی و فرامنطقه ای  است، افزود: آب شرب پنج میلیون نفر جمعیت ساکن در حوضه زاینده‌رود، یزد، کاشان، نائین، اردستان و ۶۸ درصد تولید فولاد کشور، ۸.۵ درصد تولید برق کشور و ۲۶ درصد تولید فرآورده‌های نفتی کشور به جریان دائمی آب در زاینده‌رود وابسته است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان گفت: بنابراین تداوم کمبود آب در حوضه زاینده‌رود، موجب بحرانی تمام‌عیار در تمامی ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، زیست‌محیطی و امنیتی خواهد شد که آثار و پیامدهای سوء آن ابعادی ملی خواهد یافت.

قلمکاری گفت: با خشک‌ شدن زاینده‌رود نه‌تنها تمامی فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی ساکنان اصفهان دچار دگرگونی می‌شود، بلکه پیامدهای روحی  روانی، زیست محیطی و حتی امنیتی سیاسی آن در سطوح منطقه‌ای و ملی تاثیری ژرف بر جای می‌گذارد.

وی اضافه کرد: با افزایش تقاضا برای آب، فشار بر حوضه‌های آبریز افزایش پیدا می‌کند و متناسب با آن وجود یک ساختار حکمرانی مؤثر و قوی آب برای گرفتن تصمیمات بهتر مورد نیاز است.

قلمکاری تصریح کرد: چنانچه عملکرد استان‌های ذینفع حوضه آبریز زاینده‌رود را مورد ارزیابی واقع‌بینانه قرار دهیم، خواهیم دید که عدم قانون‌پذیری و گریز از قواعد عرفی و عدم مشارکت سازمان‌یافته مردم، علل اصلی در مدیریت غیراصولی زاینده‌رود است.

قلمکاری همچنین از ایجاد کارگروه ملی کردن نجات زاینده رود جهت پیگیری این مساله از طریق اتاق ایران خبر داد و افزود : این کارگروه فارغ از” کارگروه ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب” است و صرف جهت پیگیری این موضوع تشکیل می شود .

وی ایجاد یک کارگروه دیگر با عنوان کشت فراسرزمینی برای بستر سازی جهت سرمایه گذاری کشاورزی در کشور اوکراین را نیز از دیگر اتفاقات جدید در کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان عنوان کرد.


نوشته شده در تاریخ ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱