رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان خبر داد:

کاهش صادرات محصولات کشاورزی اصفهان


رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان گفت: صادرات محصولات کشاورزی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ از لحاظ وزنی و ارزشی کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا قلمکاری ظهر شنبه، در جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان اظهار داشت: صادرات محصولات کشاورزی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ از لحاظ وزنی و ارزشی کاهش یافته است. وی بیان داشت: یکی از محصولاتی که صادر می‌شود هندوانه است که جزو محصولات آب‌بر قرار دارد و مشکلات آبی کشور و مسئله صادرات آب مجازی بسیار جای تامل و بازنگری دارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان ادامه داد: اگرچه رشد صنعت کشاورزی در برنامه های اول تا پنجم توسعه با همت بلند کشاورزان و علی رغم مشکلات و معضلات بسیار روندی صعودی داشته است اما به هرحال جایگاه کنونی صنعت کشاورزی جایگاه ایده آل و اصلی آن نیست.

وی گفت: ما اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی و چشم اندازه ۲۰ ساله ی کشور را جامه عمل بپوشانیم باید برای صنعت کشاورزی نگاهی جدید و مدیریتی دقیق داشته باشیم.

قلمکاری با بیان اینکه مساله آب و محیط زیست دو فاکتور اساسی در دست یابی به امنیت غذایی است، تاکید کرد: اگر واقعا به دنبال خوداتکایی، امنیت غذایی و ایجاد اشتغال هستیم باید برای مسائل و معضلات کشاورزان از جمله آب لازم در این بخش برنامه و مدیریت صحیح داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه استان اصفهان در تولید برخی از محصولات زراعی، باغی و دامی همیشه جزء استان های برتر کشور بوده است، تصریح کرد: اصفهان یک استان صنعتی است و با رونق کشاورزی می‌تواند تبدیل به یک استان فراصنعتی با کلیه ابعاد توسعه پیشین وپسین زنجیره غذایی شود البته این درصورتی است که ابتدا مساله آب و زاینده رود حل شود براین اساس لازم است یک برنامه ریزی جامع جهت ایجاد کارگروه ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب انجام و به مدیریت‌های سلیقه‌ای و منطقه ای این حوضه آبریز پایان دهد .

خبرگزاری مهر


نوشته شده در تاریخ ۲۸ مهر ۱۳۹۵

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱