• خانه
  • اخبار
  • پانزدهمین نشست کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد

با محوریت پیشگیری و کنترل ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان

پانزدهمین نشست کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد


دکتر قلمکاری : کنترل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان نیازمند حمایت و تعامل بخش خصوصی و دولت است.

دکتر حمیدرضا قلمکاری رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید بر اینکه برای پیشگیری و کنترل ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان نیاز به یک روایت مشترک داریم گفت : تعامل و هم افزایی در کنار یک هدف مشترک و داشتن یک استراتژی مناسب می تواند از بروز مجدد ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان جلوگیری و خسارات ناشی از آن را کاهش دهد.

دکتر قلمکاری با بیان اینکه ظرفیت ها و اختیارات اتاق بازرگانی می تواند در تسریع روند رسیدگی به این موضوع مثمر ثمر باشد اظهار داشت : کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان به دلیل روابط عمیقی که با اتحادیه ها ، تولیدکنندگان ، سازمان دامپزشکی و جهاد کشاورزی دارد می تواند کانون تجمع آرا و نظرات نهاد های مختلف پیرامون این موضوع باشد و مسائل مطرح شده را در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ارائه و پیگری کند .

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی : مطالبات خود را از طریق کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی پیگیری می کنیم

مهندس ایرج حیدری مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان اصفهان گفت : کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی در بحث ستاد نجات زایند رود نشان داده است که می تواند نقش اثر گذاری را ایفا کند و ما به همین خاطر در صدد هستیم تا مشکلات و چالش های صنعت دام و طیور را از طریق این کمیسیون پیگیری کنیم.

وی صادرات مرغ ، کمیت و کیفیت واکسن ها ، مدیریت عرضه و تقاضا ، قیمت تضمینی و حمایت و پشتیبانی را از مهمترین مشکلات مرغداران دانست و اضافه کرد : بسیاری از این مشکلات باید در سطح کشور مطرح شود و اتاق بازرگانی به عنوان مشاور قوای سه گانه می تواند این موارد را به سطوح بالای مدیریتی انتقال دهد.
مهندس حیدری ضمن تقدیر از اقدامات انجام گرفته توسط سازمان دامپزشکی و جهاد کشاورزی در رابطه با کنترل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گفت : اگرچه اقدامات انجام گرفته اقدامات مثبت و اثر گذاری بوده است اما مدیریت بحران استان نیز باید در این زمینه ورود نموده و در بحث پیشگیری و باسازی به تولیدکنندگان کمک کند .

مدیرعامل اتحادیه ی مرغ تخم گذار : ستاد بحران استان برای کنترل آنفولانزای فوق حاد پرندگان وارد میدان شود

مهندس افضل مدیرعامل اتحادیه ی مرغ تخم گذار اصفهان با بیان اینکه اتحادیه ها حلقه ی اتصال تولیدکنندگان و دستگاه های دولتی می باشند گفت :در حال حاضر اتحادیه ها نسبت به دهه ی گذشته فعال تر شده اند و افزایش اعتبارات و توجه به آن ها می تواند این حلقه ی اتصال را مستحکم تر کند.
مهندس افضل آموزش مستمر ، نظارت و بازرسی ،تسهیل در صادرات ،تجهیز و تاسیس تشکل ها، حذف واسطه ها ، معافیت های مالیاتی و برخوردهای مختلف با یک نوع جرم توسط قوه ی قضاییه از مهمترین اولویت ها دانست و ادامه داد :اتاق بازرگانی اصفهان می تواند با ورود به این مسائل و مطرح نمودن آن ها با مسئولین ذی ربط گام مهمی را در رفع مشکلات مرغداران بردارد.
وی با انتقاد از عملکرد ستاد بحران استان اصفهان در خصوص مواجهه با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گفت : سازمان دامپزشکی استان اصفهان در زمان شیوع ویروس آنفلوانزا شبیه به یک سرباز بدون اسلحه بود که تمام مسئولیت ها را به دوش می کشید و در این میان از پشتیبانی ستاد بحران و استانداری خبری نبود .

مهندس افضل ادامه داد : ما مشکل آنفلوانزای فوق حاد را به خوبی می شناسیم و راه حل های عبور از آن را می دانیم و بهتر است از امروز وارد میدان عمل شویم و برای پیشگیری گام برداریم .

مدیر اجرایی کل واحد های سیمرغ اصفهان : اتاق بازرگانی به بحث پرداخت غرامت ها ورود کند

مهندس مشهدی مدیر اجرایی کل واحد های سیمرغ با اشاره به خسارت های مالی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به واحدهای تولید طیور گفت : بسیاری از واحدهای تولیدی از جمله واحدهای سیمرغ در بحث معدوم سازی و کنترل بیماری همکاری بسیار خوبی را با سازمان دامپزشکی داشته اند .

وی پرداختن به مساله ی غرامت ها را از نکات مهم و اساسی مرغ داران دانست و ادامه داد : ورود اتاق بازرگانی به مساله ی میزان و زمان پرداخت غرامت ها از انتظارات واحد های پرورش طیور است .

در ادامه ی این نشست مدیرکل سازمان دامپزشکی اصفهان ،قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی و معاون امور دامی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان به شرح اقدامات انجام شده و تشریح معضلات و مشکلات موجود در خصوص کنترل و پیشگیری از آنفولانزای فوق حاد پرندگان پرداختند و امضاء دو تفاهم نامه بین کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان و سازمان های دامپزشکی و جهاد کشاورزی تصویب شد.

کمیسیون کشاورزی اصفهان کانون تجمع آرا و نظرات نهاد های درگیر با آنفولانزای فوق حاد پرندگان

پانزدهمین جلسه ی کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با موضوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و با حضور مسئولین ذی ربط ، اتحادیه های مرتبط و تولیدکنندگان طیور برگزار شد .​
دکتر حمیدرضا قلمکاری رئیس کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه با بیان اینکه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان به اقتصاد استان اصفهان در سال گذشته خسارت وارد کرده است گفت : با استفاد از ظرفیت ها و قابلیت های اتاق بازرگانی می توان چالش ها ، معضلات و راهکارهای مدیریت این بیماری را در جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح و پیگیری نمود .

شورای گفتگو و بخش خصوصی محلی برای طرح موضوع و اقدامات اساسی مشکلات صنعت مرغداری

دکتر قلمکاری با اشاره به روابط عمیق کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با دانشگاه ها ، اتحادیه ها، سازمان دامپزشکی و جهاد کشاورزی اظهار داشت : این کمیسیون می تواند کانونی برای تجمع آرا و نظرات همه ی نهاد های درگیر با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان باشد .

وی مشکل شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را مشابه با مشکلات حوضه ی آب ریز زاینده رود دانست و اضافه کرد : نبود یک روایت مشترک از مشکل ایجاد شده موضوعی است که هم در بحث زاینده رود و هم در بحث آنفلوانزا وجود دارد و این امر مانع از رسیدن به یک راهکار و نتیجه ی مطلوب می گردد.

رئیس کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان دست برداشتن از واگرایی و رسیدن به همگرایی را استراتژی مناسب و اولیه برای حل مشکلات عنوان و تاکید کرد : در خصوص آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نیز باید همگرایی را مد نظر قرار داد و با تعامل و هم افزایی از ایجاد خسارت های جدید جلوگیری نمود.

دکتر حمیدرضا قلمکاری کمیته ی دام و طیور را یکی از مهمترین کمیته های کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان توصیف و ادامه داد : این کمیسیون آمادگی دارد تا در قالب کمیته ی دام و طیور و با همکاری همه ی ذینفعان چالش ها و راهکارهای موجود در خصوص این بیماری را با یک روش استراتژیک مورد بررسی قرار داده و بر اساس وظیفه ی ذاتی اتاق های بازرگانی این موارد را به مسئولین ارائه و آن ها را پیگیری کند .

رئیس سازمان دامپزشکی استان: خطر شیوع دوباره ی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وجود دارد

دکتر شهرام موحدی رئیس سازمان دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک معضل بین المللی است اظهار داشت : شیوع گسترده ی این بیماری در همه ی کشور های اروپایی( به جز نروژ) موید این موضوع است و شناسایی بیش از ۵۰۰ کانون آلوده به آنفلوانزا در آلمان تنها در سال ۲۰۱۷ نشان از قدرت این ویروس دارد .

وی با اشاره با اقدامات گسترده انجام شده برای کنترل این بیماری در استان اصفهان گفت : سازمان دامپزشکی تنها یک قطعه از پازل کنترل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بود و سایر قطعات توسط سازمان جهاد کشاورزی ، اتحادیه ها و تولیدکنندگان تکمیل شد .

رئیس سازمان دامپزشکی استان اصفهان با تاکید بر اینکه ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هنوز هم در طبیعت وجود دارد اظهار داشت : برای مقابله با این ویروس باید همیشه یک گام جلوتر بود اما متاسفانه ما در حال حاضر صدگام عقب تر هستیم.

موحدی ساختار نادرست و متراکم مرغداری ها و مراکز تولید فاقد مجوز را از مهمترین عوامل گسترش این بیماری دانست و ادامه داد : اصلاح این ساختار و برخورد مناسب با متخلفان نیازمند مشارکت کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی ، اتحادیه ها و تولیدکنندگان است .

شهرام موحدی عدم مشارکت و حمایت از سازمان دامپزشکی در معدوم سازی پرندگان مبتلا به این بیماری را از دیگر مشکلات کنترل این بیماری دانست و اضافه کرد: اگرچه قوانین و آیین نامه ها وظیفه ی هر بخش و هردستگاه را هنگام بروز ویروس آنفلوانزای حاد پرندگان مشخص نموده است اما در عمل کمتر به این قوانین اعتنا می شود .

مهندس مصطفوی : خسارات ملی مهمتر از اشتغال است باید با متخلفین برخورد کرد

مهندس مصطفوی مشاور کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان و مشاور عالی انجمن جوجه یک روزه گفت :اگرچه در سال های گذشته و در برخورد با بیماری های مختلف علم و آگاهی ما در خصوص آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ارتقاء پیدا کرده است اما هنوز عملکرد مناسبی و قابل قبولی را هنگام مواجه با بیماری نداریم.

وی با بیان اینکه کشورهای اروپایی برای کنترل چنین بیماری هایی ستادی را با ساختار مشخص و به ریاست رئیس جمهور و یا نخست وزیر تشکیل می دهند گفت : در ایران نیز باید قانون ایجاد چنین ستادی از سطح رئیس جمهور تا دهستان تصویب و این قانون به مرحله ی اجرا گذاشته شود

مهندس مصطفوی افزود: چنین ستادی یک بار درسال ۸۸ ایجاد شد اما رفته رفته این ستاد به دلیل کمبود اعتبارات ضعیف شد و این درحالی است که چنین بیماری هایی در صورت عدم کنترل می توانند سلامت مردم را نیز با خطر مواجه کنند

مشاور کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید بر اینکه اشتغال مهمتر از خسارات ملی نیست اظهار داشت : برخورد با واحدهای فاقد مجوز و متخلف باید مورد بازنگری قرار گیرد زیرا فعالیت این واحد ها خسارت های ملی و جبران ناپذیری را ایجاد می کند .

وی تبدیل واحدهای کوچک به واحدهای بزرگ پرورش طیور را از راهکارهای تسریع در کنترل بیماری و لازمه ی ایجاد بستر مناسب برای صادرات دانست و گفت : در سال گذشته ۱۴ میلیون قطعه انواع ماکیان معدوم شدند که در صورت عدم برنامه ریزی صحیح و آمادگی لازم در سال جدید این میزان افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد .

مهندس افیونی : زنجیره های مدیریتی برای تصمیم گیری های سریع لازم است

مهندس افیونی معاون امور دامی سازمان جهاد کشاورزی غافل شدن از آموزش برای کارکنان واحدهای تولیدی دام و طیور را از عوامل تشدید شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان دانست و تصریح کرد : باید بحث قرنطینه و سایر نکات بهداشتی در بین کارکنان واحدهای تولیدی نهادینه شود .
وی با بیان اینکه ما در زمینه ی پرورش دام و طیور فرهنگ بیمه نداریم گفت : اینکه یک واحد تولیدی محصول تولیدی خود را بیمه ننموده و یا به مفاد بیمه نامه پایبند نبوده است تقصیر دولت نیست .
مهندس افیونی “کفش و چرخ” یا به عبارت کلی تردد غیر نیاز را از مهمترین عوامل انتشار بیماری عنوان و ادامه داد: در صورت عدم اجرای نکات قرنطینه و مسائل بهداشتی در مرغداری ها باید شاهد شدت خسارات ویروس های نظیر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هم باشیم.

معاون امور دامی سازمان جهاد کشاورزی ایجاد زنجیره های تولید را یکی از موثرترین روش های مقابله با بیماری ها دانست و اضافه کرد : تمام واحد های تولیدی می توانند در یک یا چند زنجیره تولید قرار بگیرند و همین امر باعث می شود که بتوانیم تصمیم واحدی را در یک زمان و برای تمام واحدهای تولیدی به اجرا در آوریم.

قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان: آماده ی همکاری با اتحادیه ها هستیم

مهندس مرادمند قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه این سازمان آماده ی همکاری با اتحادیه های مختلف کشاورزی است اظهار داشت : نباید مقابل و پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را به آینده موکول کرد بلکه باید با تعامل با یکدیگر و از همین لحظه در این زمینه گام برداشت .

وی از افزایش اعتبارات سازمان بیمه وحل مشکل پرداخت غرامت ها در آینده ی نزدیک خبر داد و اضافه کرد : سازمان جهاد کشاورزی آماده ی همکاری همه جانبه برای کاهش خسارات ناشی از بیماری ها و افزایش کیفیت تولیدات دام و طیور است

امضاء دو تفاهم نامه و تصویب طرح ملی گندم

در پایان این جلسه امضاء تفاهم نامه میان کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با سازمان های دامپزشکی و جهادکشاورزی استان تصویب شد .

همچنین در برنامه ی پایانی پانزدهمین نشست کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی از حسین شاه نظری کشاورز نمونه و ابداع کنند ی روش کشت گندم به صورت ردیفی و آبیاری تیپ تجلیل و این روش برای تبدیل شدن به یک طرح ملی در دستور کار کمیته ی دانش و فناوری قرار گرفت.

منبع: با خبر باش


نوشته شده در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۶

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱