• خانه
  • اخبار
  • پانزدهمين کنگره ی علوم خاک ايران با موضوع حل ابرچالش های زیست محیطی

پانزدهمين کنگره ی علوم خاک ايران با موضوع حل ابرچالش های زیست محیطی


حمیدرضا قلمکاری: به دنبال پیوند دانشگاه با صنعت برای حل ابرچالش های زیست محیطی هستیم.

پانزدهمین کنگره ی ملی علوم خاک ایران با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان در دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز شد.

دکتر حمیدرضا قلمکاری رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در پانزدهمین کنگره ی علوم خاک ایران، آمار منتشر شده در رابطه با فرسایش خاک در کشور را بسیار وحشتناک توصیف و اظهار داشت : با توجه به اینکه ایران در یک اقلیم خشک و نیمه خشک قرار دارد ؛ باید بیش از پیش نسبت به تخریب سرزمین و از بین رفتن منابع ملی هوشیار باشیم و برای جلوگیری از آن اقدام کنیم .

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق اصفهان با اشاره به اینکه فرسایش خاک سالانه ۱۴ درصد به درآمد ناخالص ملی خسارت وارد می کند گفت : مطابق با آمار منتشر شده هرسال ۲ میلیارد تن فرساش خاک را در کشور شاهد هستیم که این میزان ۳ برابر آسیا و ۴ برابر میانگین جهانی است و نشان می دهد کارشناسان بیهوده فرسایش خاک را به بیماری جزام تشبیه نکرده اند .

وی بر اساس قوانین ، اتاق های بازرگانی را ماوا و معبر خوبی برای ارائه ی راهکار و مطالبه گری در خصوص چالش های محیط زیستی از جمله خاک و آب و کشاورزی دانست و ادامه داد : کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان از عموم دانشگاهیان دعوت می کند تا برای حل اَبرچالش های محیط زیستی و اقدام عملی در این زمینه ، بخش صنعت را یاری دهند .

قلمکاری با بیان اینکه پیامدهای منفی فاصله گرفتن دانشگاه و صنعت به کشور ضربه می زند گفت : ایجاد ارتباط مطلوب و ارگانیک بین صنعت و دانشگاه مستلزم آن است که دانشگاه برای چالش های صنعت راهکار ارائه دهد و متقابلا صنعت نیز از تحقیقات دانشگاهی حمایت مالی داشته باشد و ما در کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان به دنبال ایجاد این ارتباط مطلوب هستیم .

حمیدرضا قلمکاری خارج شدن از بخشی نگری و تفکر جزیره ای و حرکت به سمت هم افزایی و هم سویی را لازمه ی حل چالش های محیط زیستی به خصوص در زمینه ی آب و خاک عنوان و اظهار داشت : اگرچه ما به تمدن هفت هزار ساله ی خود می بالیم اما حقیقت آن است که میراث داران خوبی هم برای آیندگان نبوده ایم و باید برای جبران آنچه رخ داده است سریعتر وارد میدان عمل شویم تا شاید بتوانیم بخشی از اشتباهات خود را جبران کنیم .

رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه ما هم به کلمه ی توسعه پایدار و هم به بخش کشاورزی مدیون هستیم گفت : در دهه های گذشته استفاده زیاد و بارگذاری های بیش از اندازه بر روی ظرفیت های اکولوژیکی کشور را شاهد بوده ایم و همین مساله باعث شده است تا چالش های کوچک دیروز به اَبرچالش های امروز بدل شوند .

وی با تاکید براینکه اتاق های بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوص می توانند در رفع چالش های زیست محیطی بسیار موثر باشند افزود : از اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان می خواهیم تا با پیوستن به کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان و کمیته های هفتگانه ی آن ، ما را در رسیدن به توسعه ی پایدار و حفظ و حراست از منابع آبی و خاکی یاری کنند .

حمیدرضا قلمکاری در پایان، پیگیری جهت تصویب لایحه ی حفاظت از خاک در مجلس شورای اسلامی را از دیگر محورهای همکاری اتاق و دانشگاه دانست و اضافه کرد : همچنین می توانیم از طریق اتاق بازرگانی اصفهان و اتاق ایران و استفاده از وجاهت قانونی این دو نهاد عضویت علوم خاک ایران را در مجمع جهانی خاک دنبال کنیم.


نوشته شده در تاریخ ۶ شهریور ۱۳۹۶

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱