• خانه
  • اخبار
  • دومین نشست هم اندیشی کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست

دومین نشست هم اندیشی کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست


در نشست هم اندیشی کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی و اتحادیه دامداران مطرح شد: هم افزایی و تعامل ، شاه کلید حل مشکلات دامداران است/ نگاه جزیره ای بزرگترین چالش موجود در حوزه ی تولید شیر

دکتر حمیدرضا قلمکاری در دومین نشست هم اندیشی کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان و اتحادیه ی دامداران استان بر خلاء وجود یک برنامه استراتژیک در بخش کشاورزی و همچنین لزوم تدوین یک برنامه مدون ، جامع و علمی جهت رفع چالش های این بخش تاکید کرد .

«حمیدرضا قلمکاری» رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست گفت : وظیفه ی ذاتی اتاق های بازرگانی ، بر اساس ماده ی ۹۱ از اصل ۴۴ قانونی اساسی ، فعالیت در زمینه ی بهبود مستمر فضای کسب و کار است و این کمیسیون در صدد است تا با ایجاد هم افزایی و تعامل بین بخش های مختلف کشاورزی و بهره گیری از دانش تمام صاحب نظران برای هر یک از چالش های موجود یک برنامه ی استراتژیک ،علمی و درازمدت تدوین نماید و از این طریق زمینه ی رفع مشکلات را فراهم کند.

وی با بیان اینکه در مصوبه ی اسفند سال ۹۰ مجلس شورای اسلامی اتاق های بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی معرفی شده اند تا طرح ها ، برنامه ها ، چالش ها و مشکلات بخش خصوصی از این طریق به قوای سه گانه انتقال یابد گفت : متاسفانه در بررسی هایی صورت گرفته مشخص شد که در حال حاضر هیچ سند و یا برنامه ای که از شاخص های یک برنامه مدون استراتژیک برخوردار باشد برای حل مشکلات کشاورزی وجود ندارد.

قلمکاری با تاکید بر اینکه باید از برنامه ریزی های روزمره دست برداریم و به سمت برنامه ریزی های کلان ، بلند مدت و استراتژیک حرکت کنیم، اظهار داشت : در این مسیر باید بدانیم در چه شرایطی قرار گرفته ایم ، شرایط مطلوب چیست و از چه طریقی می خواهیم به این وضع مطلوب دست یابیم و سپس با روش های ارزیابی دقیق و علمی پیوسته فعالیت های انجام گرفته را بررسی کنیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان طرح مطالعاتی چالش ها وراهکارهای تولید و فروش شیر را یکی از طرح های در حال بررسی این کمیسیون دانست و گفت: برای بررسی تخصصی این موضوع یک کارگروه ویژه از تلفیق کمیته ی دام ، طیور و آبزیان و کمیته ی سلامت و امنیت غذایی ذیل کمیسیون تشکیل داده ایم و سه تیم مطالعاتی به بررسی موضوع از ابعاد مختلف این چالش پرداخته اند.

وی افزود : صنعت کشاورزی نسبت به سایر صنایع از بهره وری پایینی برخوردار است و همین توجه ی ناچیز مسوولین نیز به خاطر مبحث امنیت و سلامت غذایی است که شیر و محصولات لبنی در آن نقش پر رنگی را ایفا می کنند.

رییس کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه در کشورهایی نظیر ترکیه و استرالیا برنامه ریزی های دراز مدت و کلان باعث افزایش تولید و صادرات محصولات لبنی شده است گفت : این ظرفیت و توانایی در ایران نیز وجود دارد ولی برای رسیدن به آن لازم است همه ی اتحادیه ها ، تعاونی ها ، دامداری ها و فعالان این حوزه با یکدیگر تعامل داشته باشند و از طریق اتاق بازرگانی که از نظر قانون به عنوان رابط بین بخش خصوصی و بخش دولتی تعیین شده است اقدام کنند.

قلمکاری افزایش سالیانه ی دستمزدها ، انحصار در تقاضا ، عدم مدیریت در عرضه و عدم وجود سیاست های حمایتی را ازجمله مشکلات اساسی در این عرصه دانست و ادامه داد : در جلسات متعدد و مختلفی که در کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی با حضور صاحب نظران برگزار شده است راهکار های خوبی برای برون رفت از این چالش ها مطرح گردیده که می توان با بکار گیری آنها بر مشکلات موجود در تولید شیر فائق آمد.

وی با تاکید بر اینکه مشکل اساسی در صنعت کشاورزی نبود یک سند چشم انداز بلند مدت و نبود یک برنامه ریزی استراتژیک است تصریح کرد : برای حل مشکلات حوزه ی شیر باید سندی طراحی کنیم که آیتم های قانونی ، اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی در آن دیده شده باشد.

قلمکاری با بیان اینکه این سند در کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی مطابق برنامه در حال تدوین است گفت : این جلسه برای هماهنگی و هم افزایی بین فعالان اقتصادی این حوزه در اصفهان برگزار شده است و در مرحله ی بعد باید این هم افزایی را در طراز ملی بعنوان” دفتر مطالعات شیر کشور در اتاق ایران” دنبال کنیم.

رییس کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی در پایان ایجاد دفتر مطالعات استراتژیک شیر را از جمله چشم اندازهای این کمیسیون دانست و ادامه داد : این دفتر برای اولین بار در کشور ایجاد می شود و مبتنی بر برنامه های استراتژیک و علمی فعالیت خواهد کرد.


نوشته شده در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۵

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱