• خانه
  • اخبار
  • هم افزایی و تعامل شاه کلید حل مشکلات دامداران است

هم افزایی و تعامل شاه کلید حل مشکلات دامداران است


دومین نشست هم اندیشی کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی با اتحادیه ی دامداران استان اصفهان برگزار شد.

دکتر حمیدرضا قلمکاری رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در دومین نشست مشترک با اتحادیه ی دامداران استان گفت : وظیفه ی ذاتی اتاق های بازرگانی ، بر اساس ماده ی ۹۱ از اصل ۴۴ قانونی اساسی ، فعالیت در زمینه ی بهبود مستمر فضای کسب و کار است و کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در صدد است تا با ایجاد هم افزایی و تعامل بین بخش های مختلف کشاورزی و بهره گیری از دانش تمام صاحب نظران برای هر یک از چالش های موجود یک برنامه ی استراتژیک ،علمی و درازمدت تدوین نماید و از این طریق زمینه ی رفع مشکلات را فراهم کند.

وی با بیان اینکه در مصوبه ی اسفند سال ۹۰ مجلس شورای اسلامی اتاق های بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی معرفی شده اند تا طرح ها ، برنامه ها ، چالش ها و مشکلات بخش خصوصی از این طریق به قوای سه گانه انتقال یابد گفت : متاسفانه در بررسی هایی صورت گرفته مشخص شد که در حال حاضر هیچ سند و یا برنامه ای که از شاخص های یک برنامه مدون استراتژیک برخوردار باشد برای حل مشکلات کشاورزی وجود ندارد
دکتر قلمکاری با تاکید بر اینکه باید از برنامه ریزی های روزمره دست برداریم و به سمت برنامه ریزی های کلان ، بلند مدت و استراتژیک حرکت کنیم اظهار داشت : در این مسیر باید بدانیم در چه شرایطی قرار گرفته ایم ، شرایط مطلوب چیست و از چه طریقی می خواهیم به این وضع مطلوب دست یابیم و سپس با روش های ارزیابی دقیق و علمی پیوسته فعالیت های انجام گرفته را بررسی کنیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی،آب و اتاق بازرگانی اصفهان طرح مطالعاتی چالش ها وراهکارهای تولید و فروش شیر را یکی از طرح های در حال بررسی این کمیسیون دانست و ادامه داد : برای بررسی تخصصی این موضوع یک کارگروه ویژه از تلفیق کمیته ی دام ، طیور و آبزیان و کمیته ی سلامت و امنیت غذایی ذیل کمیسیون تشکیل داده ایم و سه تیم مطالعاتی به بررسی موضوع از ابعاد مختلف این چالش پرداخته اند .
وی افزود : صنعت کشاورزی نسبت به سایر صنایع از بهره وری پایینی برخوردار است و همین توجه ی ناچیز مسئولین نیز به خاطر مبحث امنیت و سلامت غذایی است که شیر و محصولات لبنی در آن نقش پر رنگی را ایفا می کنند .

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه در کشورهایی نظیر ترکیه و استرالیا برنامه ریزی های دراز مدت و کلان باعث افزایش تولید و صادرات محصولات لبنی شده است گفت : این ظرفیت و توانایی در ایران نیز وجود دارد ولی برای رسیدن به آن لازم است همه ی اتحادیه ها ، تعاونی ها ، دامداری ها و فعالان این حوزه با یکدیگر تعامل داشته باشند و از طریق اتاق بازرگانی که از نظر قانون به عنوان رابط بین بخش خصوصی و بخش دولتی تعیین شده است اقدام کنند.

قلمکاری افزایش سالیانه ی دستمزدها ، انحصار در تقاضا ، عدم مدیریت در عرضه و عدم وجود سیاست های حمایتی را ازجمله مشکلات اساسی در این عرصه دانست و ادامه داد : در جلسات متعدد و مختلفی که در کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی با حضور صاحب نظران برگزار شده است راهکار های خوبی برای برون رفت از این چالش ها مطرح گردیده که می توان با بکار گیری آنها بر مشکلات موجود در تولید شیر فائق آمد. وی با تاکید بر اینکه مشکل اساسی در صنعت کشاورزی نبود یک سند چشم انداز بلند مدت و نبود یک برنامه ریزی استراتژیک است تصریح کرد : برای حل مشکلات حوزه ی شیر باید سندی طراحی کنیم که آیتم های قانونی ، اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی و … در آن دیده شده باشد .
دکتر قلمکاری با بیان اینکه این سند در کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی مطابق برنامه در حال تدوین است گفت : این جلسه برای هماهنگی و هم افزایی بین فعالان اقتصادی این حوزه در اصفهان برگزار شده است و در مرحله ی بعد باید این هم افزایی را در طراز ملی بعنوان” دفتر مطالعات شیر کشور در اتاق ایران” دنبال کنیم .
رئیس کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی در پایان ایجاد دفتر مطالعات استراتژیک شیر را از جمله چشم اندازهای این کمیسیون دانست و ادامه داد : این دفتر برای اولین بار در کشور ایجاد می شود و مبتنی بر برنامه های استراتژیک و علمی فعالیت خواهد کرد .

توجه به سرمایه های اجتماعی لازمه ی تحقق طرح ها و برنامه هاست

دکتر امیر مظفر امینی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و مشاور کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی نیز در این نشست گفت : ایران در حالی که ده درصد از منابع طبیعی و یک درصد از جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است در وضعیت اقتصادی مطلوب قرار ندارد و با وجود ظرفیت های مناسب، این سوال مطرح می شود که چرا ما نمی توانیم از این شرایط استفاده کنیم ؟

دکتر امینی اضافه کرد همانطور که دامداری ها در طی گذشت زمان توسعه پیدا کرده اند مشکلات هم توسعه داشته اند به گونه ای که در حال حاضر کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت صنعت کشور مورد استفاده قرار می گیرد .

وی عدم استفاده و عدم توجه به سرمایه های اجتماعی را دلیل این کاستی ها دانست و ادامه داد : در کشور جلسات خوبی برگزار می شود و بسیاری از مسئولین به وظیفه ی خود عمل می کنند اما آنچه باعث می شود این جلسات ثمره ای نداشته باشد عدم توجه و استفاده از سرمایه های اجتماعی است .
دکتر امیر مظفر امینی اعتماد را از شاخص های مهم سرمایه اجتماعی توصیف و اظهار داشت : در طی سالیان گذشته از اعتماد مردم به یکدیگر و به مسولین کاسته شده است و این درحالی است که تحقق یک طرح در گرو اعتماد و هم افزایی افراد به یکدیگر است .
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در خصوص مشکلات دامداران نیز بیان داشت : در شرایط کنونی یا گاوداری ها باید به سمت ساحتارهای بزرگ مثل گاوداری های سرمایه داری و چند هزار راسی بروند و یا اگر قبول داریم که ساختار کشاورزی و دامداری ما بر اساس واحد های کوچک و متوسط است سازوکاری را پیش بینی کنیم که با شرایط موجود سنخیت داشته باشد و همه ی واحد های کوچک از آن حمایت کنند .
وی آمار هایی که نشان از دولتی بودن بیش از ۸۰ درصد اقتصاد ایران دارند را ناصحیح دانست و گفت : در حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد اقتصاد ایران خصوصی است، اما مشکل از آنجا شروع می شود که دولت برای این ۵۰تا ۶۰ درصد تصمیم و برنامه ریزی می کند .

دکتر امیر مظفر امینی با اشاره به اینکه اقتصاد ایران از واحد های تولیدی کوچک ساخته می شود اظهار داشت : تا زمانی که این واحد های کوچک با یکدیگر تعامل نداشته باشند نمی توانند نسبت به احقاق حق خود قدمی بردارند .
دکتر امینی با بیان اینکه اگر گاوداری های استان اصفهان را یک نفر مدیریت می کرد مشکلات کنونی وجود نداشت تصریح کرد : به مشکلات هر حوزه متخصصان همان حوزه باید بپردازند و پس از ایجاد یک برنامه ی علمی همه باید برای تحقق آن تلاش کنند .

انتظار نداشته باشیم راهی که صد سال نرفته ایم یک روزه برویم

مهندس حسن زاده مدیرعامل اتحادیه دامداران در این جلسه ضمن تاکید بر این که کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان می تواند به حل مشکلات دامداران کمک کند گفت : البته نباید انتظار داشته باشیم راهی را که صد سال نرفته ایم یک روزه طی کنیم .
مهندس حسن زاده عضویت این اتحادیه در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را فرصتی ایده آل توصیف کرد و ادامه داد : از این ظرفیت باید در راستای رسیدن به مطالبات و خواسته های دامداران استفاده کرد و به همین دلیل لازم است تا همه در این زمینه همکاری داشته باشند .
وی هم افزایی و تعامل تمام دامداران را عنصری برای پویایی و رفع مشکلات این صنعت دانست و افزود : متاسفانه در بسیاری از برنامه های اقتصادی و جلساتی که پیرامون آن برگزار می شود نامی از صنعت کشاورزی وجود ندارد و این موضوع نشان از آن دارد که ما باید بیش از پیش تعاملات خود را افزایش دهیم.

نگاه جزیره ای بزرگترین چالش موجود در حوزه ی تولید شیر

دکتر نیلی، دبیر علمی “دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت” بزرگترین چالش در زمینه ی تولید شیر و دام پروری را نگاه جزیره ای دانست و گفت : با وجود این دیدگاه ما نمی توانیم از منابع کشور استفاده ی حداکثری داشته باشیم.
دکتر نیلی با بیان اینکه تمامی دستگاه ها به دنبال اثبات خود هستند تصریح کرد : آنچه در کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان از آن به عنوان یک برنامه ی استراتژیک یاد می شود ، می تواند با ایجاد هم افزایی و تعامل مشکلات موجود را برطرف کند هرچند که ممکن است ما به بخش هایی از آن نیز انتقادهایی داشته باشیم .

دبیر علمی “دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت” با تاکید بر اینکه ما باید به سمت تدوین یک برنامه ی استراتژیک حرکت کنیم اظهار داشت : مشکلات شیر هنوز برای بسیاری از مسئولین در حد یک چالش مطرح نیست و این در حالی است که به فرموده حضرت امام (ره) کشاورزی باید محور اقتصاد کشور قرار بگیرد .

آزمایشگاه مرجع شیر و دفتر ارزیابی کیفیت و استاندارد شیر باید تشکیل شود

مسئول کارگروه ویژه شیر نیز در این جلسه با اشاره به جلسات متعدد با دامداران گفت : در این جلسات مشکلات و معضلات تولید شیر و همچنین راهکارهای برون رفت از این وضعیت مورد نقد و بررسی قرار گرفت است .
مهندس زال بیک تاسیس آزمایشگاه مرجع شیر و دفتر ارزیابی کیفیت و استاندارد شیر را از جمله راهکارهای مطرح شده برشمرد و ادامه داد : اتحادیه ی دامداران در این زمینه باید همکاری بیشتری داشته باشد .
وی ادامه داد : برگزاری کلاس های آموزشی و مشاوره ای جهت افزایش کیفیت شیر و رسیدن به استاندارد های جهانی نیز می تواند زمینه را برای صادرات این محصول فراهم کند .

مسئول کارگروه ویژه ی شیر پایین بودن سرانه ی مصرف شیر را نیز از دیگر معضلات این بخش دانست و ادامه داد : قیمت گذاری شیر باید بر اساس شاخصه های کیفیت شیر باشد و برنامه های ویژه ای را برای ارزیابی و ارتقاء کیفیت شیر در دستور کار قرار داده ایم .
آنچه مسلم است افزایش جلسات هم اندیشی و هم افزایی از این قبیل زمینه را برای رفع مشکلات دامداران مهیا می کند و پارلمان بخش خصوصی با درک صحیح این موضوع در ایجاد و تحقق شرایط ایده آل برای یکی از بزرگترین و حساسترین صنایع کشور تلاش های قابل توجهی انجام داده است.


نوشته شده در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۵

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱