• خانه
  • اخبار
  • هجدهمین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان

هجدهمین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان


در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی عنوان شد: کشت فراسرزمینی راهکاری مطمئن برای تامین امنیت غذایی در شرایط خشکسالی است.

هیجدهمین نشست کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با محوریت کشت فراسرزمینی در کشور اوکراین و جلوگیری از اجرای طرح توسعه ی باغات در اراضی شیب دار برگزار شد.

حمیدرضا قلمکاری رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست، امنیت غذایی را پیش شرط تحقق امنیت اجتماعی ، استقلال سیاسی و استقلال اقتصادی دانست و اظهار داشت : شدت گرفتن محدودیت هایی نظیر فرسایش خاک و خشکسالی سبب شده تا کشت فراسرزمینی از اهمیت بیشتری برخوردار شود .

وی با تاکید بر این که کشت فراسرزمینی در ایران به خوبی تمرین نشده است گفت : البته تجربیات خوبی در کشورهایی نظیر سیرالئون داشته و تفاهم نامه هایی زیادی هم به امضاء رسیده است اما با این وجود هنوز به کشت فراسرزمینی متناسب با اهمیتی که دارد پرداخته نشده است .

رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به این که بیش از ۸۵ درصد اراضی ایران در اقلیم بیابانی ،خشک و نیمه خشک قرار گرفته است تصریح کرد : ما پیوسته در چهار محصول استراتژیک گندم ،جو ،ذرت و برنج نیازمند به واردات بوده ایم در حالی که می توانیم با کشت فراسرزمینی این محصولات استراتژیک را خود تولید کنیم .

قلمکاری افزود : با آغاز به کار دوره ی هشتم اتاق بازرگانی اصفهان در کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست ، کمیته ای تحت عنوان بازرگانی و کشت فراسرزمینی تشکیل دادیم تا به صورت جدی در این حیطه وارد و بستر مناسب برای کشت فراسرزمینی را برای کشاورزان فراهم سازیم .

قلمکاری با بیان اینکه ۶۶ کشور دنیا از ظرفیت های مناسب جهت کشت فراسرزمینی برخوردار هستند،گفت : از این تعداد ۱۸ کشور در کمیته ی بازرگانی و کشت فراسرزمینی کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان انتخاب و در نهایت پس از مطالعات گسترده، کشور اوکراین به عنوان بهترین مقصد جهت کشت فراسرزمینی انتخاب شد.

وی کشور اوکراین را انبار غله و دروازه ی اروپا توصیف و ادامه داد : بر اساس جلساتی که کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با سفیر ایران در اوکراین ، مسئولین اتاق بازرگانی کی یف و خرسون و شرکت های حقوقی در این کشور انجام داده است اوکراین به زودی به عضویت در اتحادیه ی اروپا در خواهد آمد که تحقق این امر می تواند شرایط خوب کنونی را نیز بهبود ببخشد .

رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان تمهیدات و بسته های حمایتی دولت اوکراین را از دیگر مزایای سرمایه گذاری در این کشور اعلام و اضافه کرد : این کشور از زمین های حاصلخیز استپ ، رودخانه های گسترده و بارندگی های بسیار برخوردار است و همچنین اراضی بسیاری از این کشور را خاک سیاه با عمق ۵/۱ متر تشکیل داده که بهترین خاک برای کشاورزی است .

قلمکاری بهره وری بالای کشاورزی در اوکراین را نیز از مهمترین ویژگی های اوکراین دانست و گفت : برای کشت فراسرزمینی در این کشور هرچه لازم بود را بررسی کرده و اطلاعات خوبی را در این زمینه داریم که می توانیم آن ها را در اختیار سرمایه گذارانی قرار دهیم که مایل هستند از این فرصت استفاده کنند .

تمام توان خود را برای توقف طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار به کار بستیم

حمیدرضا قلمکاری همچنین با اشاره به نظر بسیاری از اساتید برجسته دانشگاهی حاضر در کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان مبنی بر مخرب بودن طرح توسعه ۵۰۰ هزارهکتاری باغات دیم در اراضی شیب دار گفت : نظر اکثریت اساتید آن است که توسعه باغات در اراضی دیم باعث کاهش آبگیری آبخوان ها و سدهای کشور و به تبع آن فرونشست زمین ، ایجاد کانون های گرد و غبار و خشک شدن پایین دست حوضه های آبریز کشور، از بین رفتن پوشش طبیعی گیاهی و… می شود و بر همین اساس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان علی رغم تصویب این طرح در سند ششم توسعه نسبت به نقد آن اقدام و نظرات کارشناسی خود را برای مسئولین ذی ربط ارسال کرد .

قلمکاری نامه نگاری های مستمر ، جلسات حضوری با کارشناسان معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی و برگزاری جلسات با نمایندگان مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی را از جمله اقدامات این کمیسیون برشمرد و افزود : این پیگیری ها در نهایت منجر به لغو اجرای بعضی از بند های این طرح شد اما تلاش های این کمیسیون برای لغو کامل آن کماکان ادامه دارد.


نوشته شده در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۶

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱