• خانه
  • اخبار
  • نشست نمایندگان کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی

نشست نمایندگان کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی


قلمکاری در حضور نمایندگان کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: مگر چه چیز زاینده رود کمتر از دریاچه ارومیه است؟

حمیدرضا قلمکاری در این نشست راه حل های منطقه ای برای نجات زاینده رود را شکست خورده و مصوبات ۹ ماده ای شورای عالی آب را مسکن مقطعی توصیف و اظهار داشت: اگر این اقدامات برای نجات زاینده رود پاسخگو بود امروز شاهد آشوب های اجتماعی نبودیم .

وی قبول واقعیت قرار گرفتن کشور در جنگ واقعی آب توسط مسئولین را یک ضرورت دانست و تصریح کرد: استفاده بیش از ۷۴ درصد از سرآنه آب تجدید پذیر ، بدهکاری ۱۱۲ میلیارد مترمکعبی آب به سفره های زیرزمینی و تامین آب شرب قریب به ۵ میلیون نفر از مردم ساکن فلات مرکزی از حوضه آبریز زاینده رود نشان می دهد که ما به واقع وارد یک تنش آبی شده ایم .

قلمکاری با طرح این سوال که مگر چه چیز زاینده رود کمتر از دریاچه ارومیه است گفت: دریاچه ارومیه امروز به واسطه کمک های بین المللی ،مطالعات دوره ای ۶ ماهه ، استفاده از دانش ۲۵۰ کارشناس بین المللی خبره و تخصیص بودجه ی لازم در حال حاضر به مرحله تثبیت رسیده و چنین نسخه ای قطعا برای زاینده رود هم مثمر ثمر خواهد بود .

رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه زاینده رود تنها با یک پنجم بودجه دریاچه ارومیه احیا می شود اظهار داشت: زاینده رود تنها مختص استان اصفهان نیست بلکه شناسنامه فلات مرکزی ایران است و برای نجات آن باید مسائل آن در سطح ملی پیگیری شود .

قلمکاری با اشاره به فعالیت های کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان و تشکیل کمیته تخصصی آب ،بر اساس دانش تخصصی و تفکر استراتژیک تصریح کرد : این کمیسیون ایجاد : کارگروه ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب را تنها راه نجات این حوضه آبریز کشور می داند .

وی ایجاد همسویی استراتژیک را موضوعی ضروری برای ایجاد این ستاد خواند و اضافه کرد: نمایندگان عضو کمیسیون برنامه و بودجه برای فائق آمدن بر ابرچالش های این حوضه لازم است هرچه سریع تر تخصیص بودجه برای نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب را در دستور کار خود قرار دهند.


نوشته شده در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۹۵

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱