• خانه
  • اخبار
  • نشست مشترک کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران و اصفهان با کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی برگزار می شود

نشست مشترک کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران و اصفهان با کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی برگزار می شود


نشست هیات رییسه و روسای کمیته های هفتگانه کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با محوریت برنامه های ملی و چالش های مهم بخش کشاورزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان،حمیدرضا قلمکاری رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست از تعامل کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و اتاق ایران برای برگزاری نشست مشترک با کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان خبر داد و افزود: این نشست مشترک می تواند فرصتی باشد تا طرح هایی که درطول چهارسال گذشته مورد بررسی علمی قرار گرفته به نهادی از جنس کشاورزی و با قدرت اجرایی تقدیم شود.

وی تقدیم ۸ طرح ملی به کمیسیون کشاورزی مجلس را ، محور اصلی این نشست مشترک دانست و گفت : کار کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با ارائه برنامه های تدوین شده به مقامات اجرایی تمام نمی شود چراکه این کمیسیون پیگیری تا حصول نتیجه و مشارکت و حمایت از اجرای این طرح ها را وظیفه خود می داند.

در این نشست با بیان اینکه فعالیت های این کمیسیون گفت : اگرچه اتاق های بازرگانی تنها نقش مشاور را برای قوای سه گانه ایفا می کنند اما دغدغه ی بهبود وضعیت اقتصادی در کنار اصل اجماع و اصل امانت داری سبب شده تا این کمیسیون در پیشبرد اهداف خود موفق تر عمل کند.

قلمکاری افزایش تعاملات کمیسیون کشاورزی ،آّب و محیط زیست اتاق بازرگانی را از دیگر اهداف این نشست مشترک عنوان و اظهار داشت : اعتلا و استیلای بخش کشاورزی هدف این کمیسیون است و ما آمادگی داریم تا در این راستا با هر بخش و یا سازمانی همکاری داشته باشیم.

زمان زیادی تا تبدیل شدن تالاب گاوخونی به کانون ریزگردهای سمی نمانده است

احمد جلالیان استاد علوم خاک و خاک شناسی محیط زیست در این جلسه با تاکید بر اینکه زمان زیادی تا تبدیل شدن تالاب گاوخونی به کانون ریزگرد های سمی باقی نمانده است گفت : پژوهش های انجام شده در تالاب گاوخونی وجود فلزات سنگین نظیر سرب ،کادمیوم و روی را اثبات کرده و با توجه به نوع ریزگرد های این تالاب و جهت باد حتی مردمی که در فاصله هزارکیلومتری از این تالاب سکونت دارند در معرض تهدید ریزگرد های سمی هستند.
وی سونامی کلرید و سدیم را از دیگر تبعات خشک شدن تالاب بین المللی گاوخونی دانست و اظهار داشت : این پدیده اثری مخربی را بر اراضی کشاورزی خواهد گذاشت و تمامی آن ها را به بیابان تبدیل خواهد کرد .

جلالیان با بیان اینکه این تهدیدات زیست محیطی با مدیریت صحیح قابل پیشگیری است،گفت : به عنوان مثال با بخشی از ۴۰۰ میلیون متر مکعب آبی که قبل از ورود به سد به مصرف باغات تازه تاسیس می رسد می توان حق آبه تالاب گاوخونی را تامین نمود و از تبدیل شدن این تالاب به کانون ریزگردهای سمی جلوگیری کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه باغات ایجاد شده در بالادست حوضه آبریز زاینده رود در نهایت خشک می شود افزود : مشکل کشور تولید هلو ، بادام ، گردو و امثال آن نیست بلکه مشکل اصلی مخاطراتی است که می تواند سلامت میلیون ها ایرانی را به خطر بیاندازد .

جلالیان ادامه داد : حوضه آبریز زاینده رود کماکان در زیر چرخ دنده های جلسات رو به نابودی است در حالی که لازم است از اندک فرصت باقی مانده استفاده کرد و مسیر توسعه پایدار را در پیش گرفت

طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار در استان اصفهان اجرا نمی شود

علی یوسفی مسوول کمیته آب کمیسیون با تاکید بر اینکه اجرای طرح توسعه باغات دیم در ۵۰۰ هزار هکتار از راضی شیب دار کشور تنها تبعات محیط زیستی را برای ایران به دنبال دارد گفت : بارگذاری های جدید بر حوضه های آبریز کشور ، افزایش فرونشست زمین ، افزایش ریزگردها و دست اندازی به منابع ملی و طبیعی کشور از مهمترین اثرات مخرب این طرح است.
وی با بیان اینکه کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی توانسته مانع اجرای این طرح در استان اصفهان شود گفت : مخالفت ما با طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار بر اساس یک نگاه ملی است و تا زمانی که این طرح به طور کامل متوقف نشود به تلاش های خود ادامه خواهیم داد.

یوسفی ریشه تمام مشکلات زیست محیطی استان از جمله خشک شدن رودخانه زاینده رود و خشک شدن تالاب گاوخونی را ناشی از عدم وجود شفافیت در حکمرانی آب دانست و ادامه داد : برای غلبه بر مشکلات زیست محیطی اصفهان لازم است تا ابتدا اطلاعات و آمارهای این حوضه آبریز شفاف سازی شود.
وی با اشاره به ارئه طرح ایجاد ستاد نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب توسط کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در سال ۹۴ گفت : اگر این ستاد از اختیارات قانونی لازم برخوردار شود می تواند با مدیریت صحیح در کاهش مشکلات کشاورزی و محیط زیستی اصفهان تاثیر گذار باشد.


نوشته شده در تاریخ ۷ بهمن ۱۳۹۷

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱