• خانه
  • اخبار
  • نشست تخصصی کنترل آلودگی هوا در کلان شهر اصفهان

نشست تخصصی کنترل آلودگی هوا در کلان شهر اصفهان


قلمکاری در نشست کنترل آلودگی هوای اصفهان: شهر گنبدهای فیروزه ای آسمان فیروزه ای می خواهد.

دکتر حمیدرضا قلمکاری در  نشست تخصصی آلودگی هوای کلانشهر اصفهان که با حضور اساتید دانشگاهی و متخصصان  این حوزه برگزار شد؛ تاکید کرد: شهر گنبدهای فیروزه ای آسمان فیروزه ای می خواهد .

قلمکاری، گفت : ایجاد صنایع فولادسازی در کشورهای درحال توسعه به آسانی کشور ما نیست و همچنان می‌بینیم در برنامه ششم توسعه بر افزایش صنایع فولادسازی تأکید شده از این رو لازم است تا کنشگر باشیم و ضمن توسعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست بر تصمیمات اثر بگذاریم.

قلمکاری افزایش و گسترش شهر نشینی ، رشد سریع اقتصادی و افزایش مصرف انرژی در طول ۳ قرن گذشته را از مهمترین علل بروز آلودگی هوا در جهان برشمرد و اضافه کرد : آلوده کردن هوا به مثابه زیرپاگذاشتن حقوق دیگران است و نخستین گام برای کاهش آلودگی هوا حرکت جامعه به سمت پیشگیری است .

وی با بیان اینکه ادامه روند کنونی باعث نابودی لایه اوزون می شود اظهار داشت: عصر کنونی عصر استفاده از تکنولوژی و فناوری های جدید است و لازم است تا  آموزش عمومی برای استفاده صحیح از این پیشرفت ها مورد توجه قرار گیرد.

حمیدرضا قلمکاری توجه به راه حل های ارائه شده درسطح جهان برای کاهش آلودگی های هوا از جمله  استفاده و توسعه حمل و نقل عمومی ، انتقال کارخانه ها در خارج از شهر ، تهیه بنزینی با فرمولی که بهتر بسوزد و کمتر آلودگی ایجاد کند و … را بسیار ضروری دانست و ادامه داد : فرهنگ حفاظت از محیط زیست  اگرچه مساله ای جهانی است ولی می توان آن را از سطح کوچکتر شروع کرد و ما باید به عنوان کنشکر در این زمینه عمل  کنیم .

دکتر حمیدرضا قلمکاری در خصوص آلودگی هوای کلان شهر اصفهان گفت : از منظر اتاق بازرگانی شهرگنبدهای فیروزه ای آسمان فیروزه ای می خواهد و از این رو کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست به دنبال آن است تا با پیوند زدن دانشگاه ، صنعت و دستگاه های اجرایی به سمت فراصنعتی شدن و توسعه پایدار که همراه با حفاظت از محیط زیست است گام بردارد.

وی تشکیل کمیته اختصاصی محیط زیست ، منابع طبیعی و شرایط اقلیمی ذیل کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی را از جمله اقدامات برای دستیابی به این هدف دانست و تصریح کرد : این اقدام در راستای وظیفه ذاتی اتاق یعنی بهبود مستمر فضای کسب و کار از طریق ایجاد محیط زیست پایدار صورت گرفته است .

قلمکاری با اشاره به اینکه این اقدام در اتاق های بازرگانی کشور برای اولین بار در اتاق اصفهان صورت گرفته است گفت: احترام به محیط زیست یکی از شاخص های توسعه یافتگی است و چنین اقدامی نشان از اعتقاد فعالان اقتصادی به این مساله است.


نوشته شده در تاریخ ۵ بهمن ۱۳۹۴

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱