• خانه
  • اخبار
  • نشست مشترک معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد با اعضاء اتاق بازرگانی

نشست مشترک معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد با اعضاء اتاق بازرگانی


در نشست تخصصی استاندارد مطرح شد: پایداری در تولید بدون توجه به مقوله استاندارد امکانپذیر نیست.

نشست تخصصی چالش های استاندارد با حضور معاونت ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ، مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی ، مدیرکل اداره استاندارد اصفهان ،مدیرکل اداره گمرک اصفهان و فعالان اقتصادی اصفهان برگزار شد.

دکتر حمیدرضا قلمکاری نائب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست، بیانیه دوم انقلاب را بسته قانونی و اتاق بازرگانی را بستر قانونی برای حل مشکلات اقتصادی نظیر چالش های حوزه استاندارد دانست و اظهار داشت: پایداری در کسب کار عصاره قوانین و ابلاغات بالادستی من جمله بیانیه دوم انقلاب و اقتصاد مقاومتی است و هر چالشی که بر مثلث پایداری شامل ” کیفیت ، زمان و هزینه ” تاثیر منفی داشته باشد می تواند اقتصاد کشور را مختل کند .

قلمکاری بیانیه گام دوم انقلاب و اقتصاد مقاومتی که در دهه پنجم انقلاب ابلاغ شده است را نگاهی جدید برای زندگی جدید برای نظام جمهوری اسلامی ایران توصیف و ادامه داد . مطابق با این بیانیه مرزهای کنونی دانش در کشور باید جابه جا شود و در این راه استاندارد سازی محصولات و رفع مشکلات این حوزه موضوعی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد .

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی اصفهان در دوره ی نهم توانسته تفاهم نامه هایی را در راستای رفع موانع کسب و کار با بانک مرکزی و زیر بخش های آن به امضاء برساند گفت : هدف از برگزاری چنین جلساتی رسیدن به نتایج قابل لمس برای تولیدکنندگان و تجار است و امضاء تفاهم نامه همکاری با سازمان ملی استاندارد ، راهی است که می تواند با ایجاد یک ارتباط دوسویه و شفاف زمینه را برای حل مشکلات فعالان اقتصادی در اسرع وقت فراهم نماید .

نایب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه استاندارد در جهان و به خصوص در کشورهای توسعه یافته به عنوان یک مقوله مردمی قلمداد می شود گفت : این بدین معنی است که موسسه های استاندارد جهان در کنار فعالیت های حرفه ای به مسائل اجتماعی منطقه و کشور خود نیز می پردازند و در همین راستا لازم است تا جلساتی این چنینی که با حضور تصمیم گیران(مسئولین) و فعالان اقتصادی به عنوان تصمیم سازان برگزار می شود افزایش و مشکلات حتی به صورت مصداقی رفع شود .

قلمکاری یکی ازمهمترین وظایف قانونی اتاق های بازرگانی را رونق تولید و کسب کار دانست و ادامه داد : این نهاد به عنوان پارلمان بخش خصوصی ماوای مناسبی جهت گردهمایی فعالان اقتصادی است تا چالش های پیش روی رونق تولید و بهبود مستمر فضای کسب همراه با راهکارهای پیشنهادی احصاء و برای اجرا به قوای سه گانه ارائه و تا حصول نتیجه پیگیری شود .

وی با اشاره به وجود چالش ها و ناهماهنگی های موجود بین اداره کل استاندارد و اداره کل گمرک اصفهان گفت : برگزاری جلسات انطباق و هماهنگی بین این دو دستگاه یک نیاز اساسی است چرا که این عدم هماهنگی تنها تولیدکنندگان و تجار را متحمل ضرر و زیان می کند .

قلمکاری در پایان از توافق اتاق بازرگانی اصفهان با سازمان ملی استاندارد برای امضاء تفاهم نامه و تعیین بندهای آن جهت رفع مشکلات فعالان اقتصادی خبر داد و افزود : مطابق با توافق های انجام شده بند های این تفاهم نامه به زودی در جلسات مشترک تعیین و به امضاء خواهد رسید .

حمیدرضا قلمکاری، نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان در ابتدای این جلسه با بیان اینکه در روند جهانی به استاندارد به عنوان یک موسسه مردمی نگاه شده گفت: این بدان معناست که موسسه استاندارد در کنار فعالیت های حرفه ای به مسوولیت های اجتماعی، منطقه ای و کشوری خود نیز می پردازد.

وی هدف از برگزاری این جلسه را شناسایی ساز و کارهای مناسب به منظور بررسی چالشهای رونق تولید و ارایه روشهای حل مساله فعالان اقتصادی عنوان کرد و افزود: ماده ۲و۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار نیز صراحتا به ایفای نقش فعالان اقتصادی به عنوان مشاوران تخصصی ، فنی در تصمیم گیریهای بدنه دولت اشاره دارد.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه تاکید کرد: مقوله استاندارد از کسب و کار مجزا نبوده وپایداری در تولید، تجارت و کسب و کار با هرروشی بدون توجه به استاندارد امکانپذیر نخواهد بود.


نوشته شده در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۸

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱