• خانه
  • اخبار
  • مدیریت مصرف شاه‌ بیت احیای دائمی زاینده‌رود است

دبیرکل خانه کشاورزی ایران:

مدیریت مصرف شاه‌ بیت احیای دائمی زاینده‌رود است


به گزارش خبرنگار مهر، عیسی کلانتری شامگاه شنبه در همایش «نجات زاینده رود از سراب تا تالاب» که به همت کمیسیون کشاورزی،‌ آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد با بیان اینکه در حال حاضر میانگین بارش در کشور ایران ۲۰۰ میلیمتر در سال است و این آمار در اروپا در حال حاضر ۸۰۰ میلیمتر است، اظهار داشت: با این شرایط کشور ایران در شرایط خشک قرار دارد و مسئولان باید این امر را باور کنند.

وی با بیان اینکه طی ۴۰ سال گذشته منابع آبی استان کشور ۴۵ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است، افزود: این در حالی است که جمعیت کشور دو برابر شده است. دبیر کل خانه کشاورز ایران و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با تاکید بر اینکه منابع آبی برگشت پذیر نخواهد بود، اضافه کرد: ما دیگر تنها در خواب میتوانیم ببینیم که ۱۳۲ میلیارد متر مکعب آب در کشور داریم و تنها با یک معجزه می توان این مشکل را برطرف کرد.

مدیریت کمبود آب در اولویت باشد وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مدیریت کمبود آب در کشور باید در اولویت قرار گیرد، ابراز داشت: امروز کشاورز ما وقتی برای فکر کردن ندارد و باید در نوع بهره برداری و فعالیتی که دارند تجدید نظر کنند. کلانتری در ادامه با بیان اینکه با خارج شدن مدیریت آب از دست مردم مشکلات این حوزه فراوان شده است، اضافه کرد: مردم باید توجه داشته باشند که خودشان بهترین مدیران اب هستند. وی در ادامه با تاکید بر اینکه مدارا کردن با کمبود آب باید در دستور کار ویژه باشد، اضافه کرد: برنامه ریزان کشور و مسئولان کم آبی را باور ندارند و از این رو هنوز برای برنامه ریزی مناسب در این راستا دغدغه ای از خود نشان نداده اند.

۴۰ تالاب ایران وضعیت اسف بار دارند مشاور معاون اول رئیس جمهور به وجود بیش از ۴۰ تالاب در کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر همه این تالابها در وضعیت اسفباری به سر می برند و اثرات ناشی از خشک شدن تالاب ها کشور را تهدید می‌کند. وی در ادامه با تاکید بر اینکه در برنامه‌های اول تا پنجم توسعه هیچ برنامه‌ای در خصوص مدیریت مصرف آب دیده نشده است، ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که هنوز در کشور به جای تقاضا، عرضه حاکم است و ارزشی برای آب قایل نیستیم. کلانتری در ادامه تنها راهکار حل معضل زاینده رود را مدیریت مصرف در استان و به ویژه در بخش کشاورزی اعلام کرد و ابراز داشت: باید توجه داشته باشیم که کارون، خلیج فارس و مازندران نمی‌توانند زاینده رود را احیا کنند و تنها مدیریت مصرف در این زمینه تاثیر گذار است.

وی در ادامه راهکار در نظر گرفته شده برای احیای دریاچه ارومیه را نیز تنها راهکار نجات زاینده رود عنوان کرد و گفت: تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه نخستین گام این پروژه بود که در سال ۹۳ راه‌اندازی شد و قرار است در بازه زمانی ۱۰ ساله به صورت کامل این دریاچه احیا شود. دبیرکل خانه کشاورزی ایران در ادامه با بیان اینکه توفان نمک مهم‌ترین و بزرگ‌ترین چالش دریاچه ارومیه بود، اضافه کرد: در این دریاچه خشک شده ۱۳ میلیارد تن نمک وجود دارد که توفان ناشی از این نمک‌ها توانایی نابودی تبریز، ارومیه و بسیاری دیگر از شهرهای کشور دارد. وی با تاکید بر اینکه در گام نخست با کاشت جنگل‌های دست کاشت با همکاری مردم و سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی تا حدود ۳۸ درصد از بروز این توفان جلوگیری شده است، بیان داشت: قرار است در سال جاری این میزان به ۶۰ درصد افزایش یابد. کلانتری شاه بیت احیای دائمی دریاچه ارومیه و زاینده رود را کاهش مصرف اب کشاورزی عنوان کرد و افزود: دولت با خرید حق آبه کشاورزان ارومیه در راستای احیای این دریاچه گام برداشته است.

وی با بیان اینکه با کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب‌های سطحی و کشاورزی و صنعت زمینه ساز احیای دریاچه ارومیه شده است، اضافه کرد: این طرح برای احیای زاینده رود نیز باید اجرایی شود. دبیرکل خانه کشاروزی ایران با اشاره به اینکه در سال گذشته حق آبه تالاب‌ها مورد تاکید ویژه قرار گرفته است، اظهار کرد: باید توجه داشته باشیم که حق آبه تالاب گاوخونی از زاینده رود ۱۷۰ میلیون متر مکعب است و تا زمانی که این حق آبه به گاوخونی نرسد کسی اجازه برداشت یک لیتر آب را نیز ندارد. کاهش هشت تا ۱۰ درصدی مصرف در اصفهان برای احیای دائمی زاینده رود کافی است وی کاهش هشت تا ۱۰ درصدی مصرف آب در استان اصفهان برای احیای دائمی زاینده رود را کافی دانست و افزود: باید توجه داشته باشیم که این کاهش مصرف باید در همه جا یکسان صورت پذیرد و اینگونه نباشد که شرق خشک شود و غرب آب داشته باشد. کلانتری در ادامه تشکیل ستاد احیای زاینده رود تا قبل از شهریور سال جاری را بهترین راهکار احیای دایمی رودخانه زاینده رود تا چهار سال آینده عنوان کرد و اضافه کرد: تشکیل این ستاد با اعلام درخواستی از سوی آیت‌الله مظاهری، آیت‌الله طباطبایی‌نژاد، استاندار اصفهان و تعدادی از خانواده شهدای اصفهان از رئیس جمهور تا قبل از شهریور ماه به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود. وی اضافه کرد: باید توجه داشته باشیم که این ستاد به راحتی می تواند آب کشاورزان را با اعتبار تخصیص یافته خریداری کند و در کمتر از چهار سال در راستای احیای دایمی رودخانه زاینده رود اقدام کنند.

خبرگزاری مهر

بازنشر شده در رسانه خبری باشگاه خبرنگاران جوان


نوشته شده در تاریخ ۲۰ تیر ۱۳۹۵

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱