• خانه
  • اخبار
  • ضریب امنیت مواد غذایی کاهش یافته است / ارایه بسته های پیشنهادی کمیسیون به قوای سه گانه

در دومین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق اصفهان مطرح شد؛

ضریب امنیت مواد غذایی کاهش یافته است / ارایه بسته های پیشنهادی کمیسیون به قوای سه گانه


رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق اصفهان از تهیه بسته های پیشنهادی کمیسیون برای قوای سه گانه خبر داد و گفت: بر اساس بیانیه ماموریت ، موضوعات بخش کشاورزی در این کمیته ها مورد بررسی و کارشناسی قرار می گیرد و پس از جمع بندی به مسوولین و تصمیم سازان مرتبط از سوی اتاق اصفهان ارایه می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق اصفهان حمیدرضا قلمکاری در دومین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق اصفهان تصریح کرد:کمیته های هفت گانه کمیسیون بر اساس بخش های مختلف کشاورزی تشکیل شده است.
وی سند برنامه ششم توسعه با نیم نگاهی به سند برنامه پنجم ، نقش و جایگاه اتاق در دوران پسا تحریم، ردیف های بودجه عمومی دولت، ابلاغیه مقام معظم رهبری جهت سند برنامه ششم، ساختار تشکیلاتی و سازمانی نهادهای ذیربط را از عوامل موثر بر فعالیت و ساختار کمیسیون در این دوره برشمرد.

سید رسول رنجبران مسوول کمیته آب اتاق اصفهان در این جلسه گفت: کشاورزی یکی از بخش های مهم و ضروری هر اقتصادی است که باید مورد توجه ویژه تصمیم گیران قرار گیرد.
وی تامین آب را یکی از مهمترین چالش های بخش کشاورزی استان اصفهان نام برد و گفت:کمیته آب کمیسیون کشاورزی تلاش می کند که با نگاهی فرابخشی و فرا حوضه ای مساله آب را دنبال کند.وی تصریح کرد:رودخانه زاینده رود مهمترین شریان حیاتی استان اصفهان است که نقش بسزایی در تولید محصولات کشاورزی بویژه محصولات استراتژیکی مانند گندم و خوراک دام دارد.

رنجبران اظهار امیدواری کرد که بخش کشاورزی استان بتوانند الگویی از رشد و توسعه و کار گروهی برای سایر بخش ها باشند.
احمدرضا همتی دبیر اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان در این جلسه گفت: ضریب امنیت غذایی کشور ظرف ۸ سال گذشته کاهش یافته است.

وی تصریح کرد:در سال گذشته ۵/۷ میلیارد دلار غلات و دانه های روغنی وارد کشور شده است که چنانچه این روند ادامه داشته باشد با تهدید غذایی روبرو می شویم.

همتی خاطر نشان کرد:خشکسالی یکی از دلایل کاهش تولیدات محصولات کشاورزی عنوان می شود ولی علت تنها نیست و مسولین و بخش خصوصی باید در این زمینه نگاه ویژه ای داشته باشند.
وی کشت برون مرزی را یکی از راهکارهای جبران تولید محصولات کشاورزی در داخل کشور عنوان کرد و گفت:کشورهای افریقایی و آسیای میانه می توانند زمینه اجرای پروژه مشترک تولید محصولات کشاورزی در خارج از کشور را فراهم کنند.

وحید دزفولی در ادامه این جلسه کمیته های هفت گانه کمیسیون و مسوولین آن معرفی شدند.«سیدرسول رنجبران مسوول کمیته آب، محمدصادقی مسوول کمیته بازرگانی و کشت برون مرزی، محمد نصر مسوول کمیته تولیدات کشاورزی و صنایع تبدیلی، مهدی بابائی مسوول کمیته دام ،طیور و آبزیان و صنایع تبدیلی، حمیدرضا مومنی مسوول کمیته دانش و تکنولوژیهای نوین کشاورزی،غلامرضا اخوان فرید مسوول کمیته سلامت و امنیت غذایی و رضا خلیلی ورزنه مسوول کمیته محیط زیست، منابع طبیعی و تغییرات اقلیمی انتخاب شدند.


نوشته شده در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۴

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱