برگ زرینی دیگر از بی مدیریتی؛

زاینده رود پاییز جاری نمی‌شود


سوم مهر بود که معاون وزیر نیرو مهر تاییدی بر برخی زمزمه ها زد و از منتفی بودن جاری شدن زاینده رود برای کشت پاییزه ۹۵ کشاورزان شرق اصفهان خبر داد و علت آن را کاهش بارش ها در اصفهان و چهارمحال بختیاری عنوان کرد.

رحیم میدانی همچنین در ادامه از تدوین سند ملی آب در آینده ای مبهم خبر داد و اضافه کرد : در استان اصفهان به دلیل کمبود بارش ها به سختی توانسته ایم آب شرب و آب مورد نیاز صنایع را جهت فصل پاییز تامین کنیم و به دلیل همین کمبود بارش ها، آبی برای جاری شدن زاینده رود و کشت پاییزه ی کشاورزان اصفهانی وجود ندارد.

این سخن ها موجی از نگرانی و اندوه را در کالبد مردم اصفهان و به خصوص کشاورزان شرق اصفهان دمید و پاسخ هایی را در پی داشت .

مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان در پاسخ به این اظهارات جاری نشدن آب برای کشت پاییزه ۹۵ را نقض مصوبه ی ۹ ماده ای شورای عالی آب دانست و تاکید کرد :مطابق با بند ۲ مصوبه ی ۹ ماده ای کشاورزان اصفهان از حق آبه ی قانونی برخوردارند و هیچ بخش مصرفی دیگری حق برداشت حق آبه ی آنان را ندارند .

وی با اشاره به اینکه در بند یک مصوبه شورای عالی آب در تاریخ دوم آذر ماه ۹۴ مقرر گردیده تا ۱۰ درصد از مصرف سایر بخش ها کاسته تا آب لازم جهت کشت پاییزه ۹۵ تامین شود اظهار داشت : از آن تاریخ، ۱۰ درصد از میزان مصارف کم شد و از سوی دیگر بارندگی ها از ۱۱۵۰ میلی متر پیش بینی شده بیشتر و معادل ۱۲۳۶ میلیمتر اعلام گردیده است .

همچنین موسوی لارگانی رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان نیز در مجلس شورای اسلامی اعلام می کند : زاینده‌ رود دیگر توان بارگذاری های جدید را ندارد تا این سوال مطرح شود که اگر به راستی خشکسالی های پی درپی مسئول خشک شدن زاینده رود است پس چرا بارگزاری های جدید در بالادست رودخانه به راحتی صورت می گیرد ؟

وزارت نیرو چه برنامه ای برای احیای حوضه ی آبریز زاینده رود دارد ؟

یرو مشکلات به وجود آمده دهم مهرماه ، شورای هماهنگی شرکت های تابعه وزارت نیرو در اصفهان با حضور قائم مقام وزیر نیرو تشکیل جلسه داد.

در این نشست مهندس ستار محمودی قائم مقام وزارت نیرو با تکرار وتاکید برپیشنهاد کمیسیون کشاورزی اب ومحیط زیست تشکیل کارگروه ویژه ای مانند دریاچه ارومیه برای رودخانه زاینده رود گفت: دریاچه ارومیه و رودخانه زاینده رود برای احیاء نیازمندکارهای بلند مدت هستند و برنامه های مدیریت آب با توجه به تحلیل منابع آب حوضه ضروری است همچنین برای رویارویی با این کمبود آب باید آگاهانه و مسلط رفتار نماییم.

اما به راستی آیا مدیریتی که هم اکنون بر حوضه ی آبریز زاینده رود اعمال می شود مدیریتی آگاهانه و مسلط است ؟ و یا اینکه پیشنهاد قائم مقام وزارت نیرو را چه کسی باید عملی کند ؟

با بررسی اقدامات وزارت نیرو مشخص می شود مباحثی همچون تدوین سند ملی آب و پیگیری احیای زاینده رود در طراز ملی که کاملا در اتاق بازرگانی اصفهان سازماندهی والگوبرداری شده هنوز مانند سابق مطرح است اما گویا عجله ای برای اقدام عملی در این زمینه وجود ندارد و این وزارت از شیوه ی مدیریتی فعلی رضایت دارد .

کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان یک گام جلوتر از مدیران دولتی

اما آنچه قائم مقام وزارت نیرو امروز پیشنهاد می دهد و در سالیان گذشته در برخی همایش ها به صورت گذرا به آن اشاره شده است حدود یک سالی است که توسط کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی به صورت جدی مورد بررسی ، برنامه ریزی و پیگیری قرارگرفته است به گونه ای که حتی بر اساس مدلی کاملا استراتژیک طرحی جامع درطراز ملی تحت عنوان ” نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ” توسط کارشناسان مجرب و اساتید برجسته ی دانشگاهی و پس از ساعت ها کار تخصصی در این کمیسیون تدوین شده است.

مشکلات حوضه ی آبریز زاینده رود امروزه مشکل چهار استان اصفهان ، چهارمحال بختیاری ،یزد و خوزستان است و مهمترین ویژگی طرح ” نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ” نیز در نظر گرفتن منافع تمام استان های مرتبط با این حوضه است .

سالیان زیادی است نظریه پردازان معتقدند جنگ های آینده بر سر موضوع آب اتفاق خواهد افتاد و بر همین اساس می توان انتظار داشت که اگر شیوه ی مدیریتی کنونی در حوضه ی آبریز زاینده رود ادامه پیدا کند ایجاد تنش بین استان های ذی نفع دور از انتظار نخواهد بود .

البته همانگونه که دکتر حمیدرضا قلمکاری رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست دوره ی هشتم اتاق بازرگانی اصفهان در جلسات مختلف بر آن تاکید داشته است ” طرح نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ” هرچقدر هم که جامع ، کامل و همه جانبه باشد بدون تعامل مدیران استانی ، بخش خصوصی و مردم نمی تواند در اجرا موفقیت لازم را کسب کند .

البته نباید فراموش کرد که اصلاح مدیریت فعلی زاینده رود و ملی شدن برنامه ی احیای آن نیازی فوری است و مسئولین اجرایی کشور باید بیش از پیش در جهت تحقق آن تلاش کنند زیرا در غیر این صورت تاریخ مسئولیت بروز مشکلات زیست محیطی و اجتماعی آن را بر عهده ی آن ها خواهد نوشت.

منبع: با خبر باش


نوشته شده در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۹۵

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱