• خانه
  • اخبار
  • ریزگردهای تالاب گاوخونی تا شعاع هزار کیلومتری در حرکت است

ریزگردهای تالاب گاوخونی تا شعاع هزار کیلومتری در حرکت است


رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط‌ زیست اتاق بازرگانی: ریزگردهای تالاب گاوخونی تا شعاع هزار کیلومتری در حرکت است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط‌ زیست اتاق بازرگانی، صنایع و معادن اصفهان گفت: اگر مدیریت صحیحی در بخش مدیریت سفره‌های آبی انجام می‌شد، امروز شاهد حرکت ریزگردهای تالاب گاوخونی تا شعاع هزار کیلومتری نبودیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، حمیدرضا قلمکاری شامگاه دوشنبه در نشست خبری تشریح عملکرد کمیسیون‌های اتاق بازرگانی، صنایع و معادن اصفهان دوره هشتم اتاق بازرگانی و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: عدم مدیریت صحیح در چند دهه گذشته موجب شده تا آب‌های زیرزمینی که ذخایر ارزشمند هزار ساله اصفهان محسوب می‌شد به‌راحتی از دست برود.

وی با بیان اینکه حوزه کشاورزی علی‌رغم سهم بالایش در تولید ناخالص ملی و اشتغال ۱۹.۲ درصد جمعیت ایران به بخش کشاورزی تصریح کرد: بخش کشاورزی مظلوم واقع‌ شده است، بر این اساس احقاق حقه کشاورزان و رسانیدن حرف آن‌ها به گوش مسئولان با عنوان بسته‌های پیشنهادی از جمله رسالت‌های تعریف‌ شده خود در این کمیسیون می‌دانیم. قلمکاری با تأکید بر اینکه گام گذاشتن در مسیر توسعه، کاری یک‌ شبه نیست که موفق شویم، گفت: برای تحقق توسعه نیازمند یک عزم ملی و به تعبیری بسیج همگانی همچون دوران هشت سال دفاع مقدس هستیم، بنابراین فرهنگ‌سازی در راستای ترویج این بسیج همگانی و عزم ملی الزامی است.

وی عنوان کرد: کمیسیون کشاورزی دوره هشتم اتاق بازرگانی و صنایع استان اقداماتی را در راستای برنامه‌های این کمیسیون در دوره‌های قبل آغاز کرد، با این تفاوت که با تشکیل هفت کمیته آب، دانش و فناوری نوین در کشاورزی، بازرگانی و کشت برون‌مرزی، سلامت و امنیت غذایی دام طیور و آبزیان، محیط‌زیست و تولیدات کشاورزی، سعی کرد در مسیر یک مدلینگ مناسب برای حوزه کشاورزی گام بردارد. رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط‌زیست اتاق بازرگانی افزود: در حال حاضر کمیسیون کشاورزی دوره هشتم اتاق بازرگانی با بیش از ۵۱۲ عضو و بالغ‌بر یک‌هزار و ۱۵۰ نفر ساعت و تأکید بر تشکیل اتاق فکر، چالش‌های محیط‌زیستی و حوزهٔ کشاورزی را بررسی کرده و حرکات خود را مبتنی بر دانش‌محوری قرار داده‌ایم.

ایشان در ادامه به وضعیت زیست‌محیطی تالاب گاوخونی و خطر ریز گردهای آن تا شعاع هزار کیلومتری اشاره کرد و افزود: بر همین اساس تصمیم گرفتیم به خاطر اهمیت این موضوع ۱۳ بهمن‌ماه همایش بین‌المللی گاوخونی را در اتاق بازرگانی برگزار کنیم. رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط‌‌ زیست اتاق بازرگانی صنایع و معادن استان اصفهان در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر چشم‌انداز این کمیسیون اظهار داشت: بر اساس مدلی که در این کمیسیون تعریف کردیم قطعاً ورودی‌ها و خروجی کاری ما منطبق است. قلمکاری تصریح کرد: در طول ۵ ماه گذشته کارهای مختلفی از جمله سفر گروه منتخب کشاورزی اصفهان به روسیه برای کسب تجربه و آشنایی با مدل‌های جدید کشاورزی همراه با تجهیزات جدید آن و همچنین برپایی همایش فرصت‌های تجاری اصفهان و مسکو صورت گرفته است.

وی در ادامه طرح ویژه سیب‌زمینی‌داران، طرح کشت گیاهان دارویی، راه‌اندازی پژوهشکده محیط‌زیست و همچنین راه‌اندازی پژوهشکده آب برای نخستین بار در اتاق بازرگانی را از چشم‌اندازهای این کمیسیون عنوان کرد. رییس کمیسیون کشاورزی آب و محیط‌زیست اتاق بازرگانی اصفهان انعقاد تفاهم‌نامه با خانه کشاورز ایران را از دیگر کارهای مهم این کمیسیون عنوان کرد و گفت: اثرات مثبت این تفاهم‌نامه دیگر کمیسیون‌های اتاق را نیز در برمی‌گیرد. وی با بیان اینکه کمیسیون کشاورزی، آب و محیط‌زیست از جمله کمیسیون‌هایی است که در آن کار مطالعات زیادی تا به امروز صورت گرفته است، تصریح کرد: زمانی که یک سیستم منضبط و تضمین‌شده‌ای طراحی شود قطعاً خروجی‌های منظمی را شاهد هستیم، این اصل در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی موردتوجه قرار گرفته است، مناطق آزاد کشور، به‌جای سکویی برای صادرات به دهلیزی برای واردات تبدیل ‌شده‌اند.

وی با بیان اینکه اختیارات ذاتی اعضای اتاق بازرگانی طب قانونی به نحوی است که در بهترین حالت و شرایط به‌عنوان یک اتاق فکر خوب عمل می‌کند، گفت: داشتن توقع امور اجرایی کاری ناصحیح است، بر این اساس باید به دنبال نقش مشورتی در اتاق باشیم. قلمکاری ضمن تشریح ابعاد اقتصاد کلان کشور و سیاست‌های اقتصادی و با اشاره به برخی از راهکارهای موجود برای برون‌رفت از این وضعیت اقتصادی بیان کرد: به‌عنوان نمونه هفت منطقه آزاد کشور به‌جای آنکه سکویی برای صادرات باشند، امروز به دهلیزهایی برای واردات تبدیل ‌شده‌اند.


نوشته شده در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۴

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱