• خانه
  • اخبار
  • حل چالش‌های زاینده‌رود نیازمند رویکردی ملی و استراتژیک است

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان:

حل چالش‌های زاینده‌رود نیازمند رویکردی ملی و استراتژیک است


به گزارش خبرگزاری ایمنا حمیدرضا قلمکاری در پنجمین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی، با اشاره به اینکه کمیسیون کشاورزی و کمیته های زیر مجموعه ی آن بر اساس برنامه مدون و طبق روش گپ آنالیز مسائل و مشکلات حوزه کشاورزی را زیر ذره بین دارند و به دنبال آسیب شناسی و ارائه راهکار های کارشناسی است، افزود : هدف اصلی در این کمیسیون زنده بودن همیشگی زاینده رود است که مطابق با نظر بسیاری از کارشناسان وضعیت اسف بار امروز آن ناشی از سوء مدیریتی است که در گذشته اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اینکه اگر زاینده رود نباشد اصفهان نه صنعت دارد نه تولید، اظهار کرد: مردم اصفهان زاینده رود را زنده می خواهند زیرا زندگی آنها در گرو زنده بودن این رودخانه است اما تحقق این هدف درگرو مدیریت صحیح و پیگیری این مطالبه در سطح ملی است.

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با مقایسه ستاد احیای دریاچه ارومیه که به ریاست معاون اول رئیس جمهور و جمعی از مقامات کشوری برگزار می شود، گفت: اهمیت زاینده رود کمتر از دریاچه ارومیه نیست و باید مسائل و مشکلات حوضه آبریز زاینده رود هم در سطح ملی و با وسعت بیشتری پیگیری شود.
به گفته وی، تمامی اساتید این حوزه بر این باورند که مدیریت درستی در سال های گذشته بر حوضه آبریز زاینده رود اعمال نشده و مشکلی که این سال ها مردم اصفهان با آن روبرو هستند با عزمی همگانی و ملی در کنار مدیریت صحیح برطرف می شود.
قلمکاری با تاکید بر اینکه به عقیده بسیاری از کارشناسان بحرانی که امروز ایران را فراگرفته مسائل خارجی نیست بلکه بحران آب است، تصریح کرد: فرونشست دشت ها، خشک شدن باغات چندین ساله و خشک شدن زاینده رود و باتلاق گاوخونی نشان از این دارد که بحران آب در این استان به وجود آمده و همه باید برای حل بحران باهم همکاری و تعامل داشته باشند.
وی همچنین به مطرح شدن مساله حوضه آب ریز زاینده رود در طراز ملی اشاره کرد و گفت: راه حل برون رفت از این بحران که سال هاست اصفهان را درگیر خود کرده ابتدا بررسی مشکلات کنونی و سپس ارائه شرایط مطلوب و تدوین راه های رسیدن به این شرایط مطلوب است و این یعنی همان شیوه استراتژیک و برنامه آنالیز شکاف که دنیا سال هاست از آن استفاده می کند.
رئیس کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان برون رفت از این بحران را داشتن مدل برنامه ریزی مطلوب دانست که مطابق آن مدل انجام پروژه فاز شناخت و تحلیل وضع موجود گام اول و ارائه الگوی مناسب و ترسیم وضع مطلوب را گام نخست عنوان کرد و گفت: پس از تحلیل و بررسی مشکلاتی که امروز درگیر آن هستیم و شرایطی که می خواهیم از آن برخوردار باشیم باید برنامه های انتقال برای ورود به شرایط مطلوب تعریف و پس از استقرار در وضعیت جدید به ارزیابی و کنترل نحوه اجرای برنامه ها پرداخته شود.
وی همچنین تاکید کرد: رویکرد همه ما و نمایندگان جدید منتخب مردم اصفهان در مجلس و همه کسانی که دغدغه زاینده رود را دارند باید هم صدایی و همسویی و پیگیری احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی به صورت فرا منطقه ای و ملی و انجام برنامه احیای زاینده رود در چارچوب و بر اساس یک برنامه ریزی راهبردی کلان و استراتژیک مصوب و تنفیذ شده باشد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان نیز در این جلسه با بیان اینکه وضعیت زاینده رود خوب نیست و ما پیش بینی خوبی نیز برای سال آینده در مورد آن نداریم، گفت: ملی کردن مساله زاینده رود اقدامی بسیار موثری است که در سال های اخیر تلاش های زیادی نیز در رابطه با آن صورت گرفته اما متاسفانه نتیجه مطلوب را نداشته است.
مسعود میرمحمد صادقی اقدامات و دغدغه های کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی را قابل تقدیر دانست و افزود: زنده کردن زاینده رود به نحوی که آب همیشه در آن جریان داشته باشد و یا اینکه این مساله در سطح ملی مانند دریاچه ارومیه مطرح شود کار سختی است که مساعدت تمامی دستگاه ها و بخش خصوصی را می طلبد.
وی دیپلماسی زاینده رود، مدیریت یکپارچه حوضه آبریز، بحث های داخل حوضه، عدم بارگذاری های جدید در منطقه، تعادل بخشی به برداشت ها را از جمله اقدامات صورت گرفته و در حال انجام عنوان کرد و گفت: شرکت آب منطقه ای آماده همکاری همه جانبه با اتاق بازرگانی در خصوص مساله آب است.
گلستان مهر دبیر کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان به ارائه گزارشات و نتایج مصوبات گذشته نظیر تشکیل کارگروه ویژه گیاهان تراریخته، ارائه پروپوزال طرح تولید صنعتی گیاهان دارویی، بررسی کشت جلبک های تک سلولی، ارائه پروپوزال طرح منطقه ویژه ی سیب زمینی، بسته پیشنهادی اصلاح الگوی کشت، اعزام نفرات تخصصی برای بررسی بازار کشاورزی روسیه، راه اندازی پژوهشکده آب و محیط زیست، آمایش سرزمین اصفهان در حوزه آب و …، گفت: اکثریت مصوبات یا به صورت کامل انجام شده اند و یا مراحل پایانی اجرایی خود را سپری می کنند.
طاهری مسئول کارگروه استفاده بهینه از منابع آب و عضو کمیته آب اتاق بازرگانی نیز در این نشست با اشاره به مباحث بررسی شده در این کارگروه، گفت: مطابق با بحث های کارشناسی شده اولویت های استان اصفهان در زمینه آب مشخص شده و کماکان نیز مسائل مربوط به این حوزه در سه کارگروهی که زیرمجموعه کمیته آب هستند درحال بررسی چالش ها و تهیه راهکار هاست.


نوشته شده در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱