• خانه
  • اخبار
  • به همت کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان جمعی از باغداران ایتالیایی از باغات سمیرم دیدن کردند

به همت کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان جمعی از باغداران ایتالیایی از باغات سمیرم دیدن کردند


به همت کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان یک گروه ۲۰ نفره از باغداران منطقه تیرول جنوبی در شمال کشور ایتالیا با هدف بررسی فرصت های همکاری و سرمایه گذاری از باغ های سیب در مرکز و شرق سمیرم دیدن کردند.

 این باغداران ایتالیایی با حضور در باغ های سیب این شهرستان از نزدیک با فعالیت های کشاورزان این خطه کوهستانی و بررسی میزان تولید آشنا شدند.

گئورگ کاسلر «Georg Kössler» مدیر اتحادیه کنسرسیوم پرورش دهندگان سیب تیرول جنوبی (VOG) ایتالیا در جریان این بازدید گفت: این اتحادیه در استان ‘ التو آدیجه ‘ در شمال ایتالیا، با یک هزار عضو تعاونی فعالیت می کند.
وی اظهار کرد: این اتحادیه ۱۵ رقم انواع سیب درختی از جمله رِد، توپاز، بنیتا، گلدن، گالا و فوجی را از مرحله آموزش، کاشت، برداشت تا صادرات مدیریت می کند.
وی خاطرنشان کرد: وضعیت آب در شمال ایتالیا و منطقه تیرول به علت همجواری با کوه های آلپ و بارش برف خوب است اما مناطق جنوبی ایتالیا با مشکل کم آبی مواجه هستند.
مدیر اتحادیه کنسرسیوم پرورش دهندگان سیب تیرول جنوبی (VOG) ایتالیا با بیان اینکه ۷۰ درصد محصول سیب تولیدی منطقه تیرول صادر می شود افزود: انگلستان، آلمان، فرانسه، مرکز اروپا و هندوستان از جمله کشورهای وارد کننده سیب تیرول هستند اما بازار روسیه با وضع تحریم های این کشور مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است.
وی افزود: ۱۸هزار هکتار از زمین های این منطقه زیر کشت سیب هستند که سالانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار تُن سیب تولید می کنند.
کاسلر برداشت سیب در سمیرم را مطابق آمارهای ارائه شده در بازدیدها بسیار ناچیز ارزیابی کرد و گفت: برداشت ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تُن سیب از ۲۰ هزار هکتار باغ نشان دهنده ضعف در برخی بخش ها و مدیریت بخش کشاورزی این منطقه است.
مدیر اتحادیه کنسرسیوم پرورش دهندگان سیب تیرول جنوبی (VOG) به باغداران سمیرمی پیشنهاد کرد: از نهال ها و درخت های پایه کوتاه استفاده کنند و برای بازدهی و ثمردهی بهتر، هرس درختان را از پهنا به درازا تغییر دهند تا علاوه بر تراکم بیشتر و آب خواهی کمتر، شاهد تولید با کیفیت و هزینه کمتر باشند.
وی مهمترین مشکل کشاورزان سمیرم را ضعف در مدیریت آب دانست و گفت: دولت ایتالیا تا ۶۰ درصد موارد به کشاورزان کمک می کند و تشکل های غیردولتی و سمن ها نیز نقش محوری در تولید و صادرات ایفا می کنند.

بر این اساس، باغداران تیرول جنوبی در ادامه در نشستی با کشاورزان و باغداران سمیرم در فرمانداری این شهرستان به تبادل نظر و تجربیات پرداختند.
محمد جعفرزاده فرماندار سمیرم در این جلسه بر توسعه همکاری های متقابل تاکید کرد و گفت: حاضریم زمین در اختیار تعاونی ایتالیایی قرار دهیم تا تجربیات خود را به این شهرستان منتقل کند.
سید محمود داودی دبیر خانه کشاورز سمیرم نیز ابراز امیدواری کرد: اروپایی ها که برجام را امضا کرده اند، در تبادلات اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی همکاری بهتری داشته باشند.
وی افزود: بخش عمده ای از مشکلات کشاورزی سمیرم مربوط به کم آبی است که این مشکل در سال گذشته باعث قطع دو هزار درخت در این شهرستان شد.
وی تصریح کرد: در سال های پرآبی، برداشت محصول درختی در سمیرم به ۴۰۰ هزار تُن رسید اما در سال های اخیر این میزان به نصف کاهش یافته است.
محمد صادقی رییس خانه کشاورز استان اصفهان در این دیدار از استقبال نهادهای دولتی برای ورود تکنولوژی های جدید متناسب با شرایط اقلیمی ابراز خرسندی کرد و گفت: امیدواریم با توجه به پتانسیل بالای این منطقه در تولید سیب درختی و کاهش منابع آبی اقدامات موثری در جهت حفظ این موهبت الهی صورت گیرد.
تبادل نظر درباره انواع آفات درخت سیب و بیماری قارچ، صادرات و سرمایه گذاری دو جانبه و همچنین روش های آبیاری نوین و برداشت مکانیزه از مواردی بود که در نشست مشترک باغداران سیب منطقه تیرول ایتالیا و سمیرم مطرح شد.
سمیرم با پنج هزار و۲۰۰ کیلومتر مربع وسعت، ۱۵۰ آبادی و روستا، چهار شهر و چهار بخش مرکزی، دناکوه، وردشت و پادنا دارای ۲۰ هزار هکتار باغ است و در این شهرستان سالانه ۳۰۰ تا ۲۵۰ هزار تُن سیب درختی تولید می شود.
سمیرم با افزون بر ۱۰۰هزار نفر جمعیت در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان قرار دارد.


نوشته شده در تاریخ ۵ خرداد ۱۳۹۷

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱