• خانه
  • اخبار
  • توجه به توسعه پایدار راه نجات برون رفت از بسیاری از ابرچالش ها

توجه به توسعه پایدار راه نجات برون رفت از بسیاری از ابرچالش ها


در جمع فعالان اقتصادی مبارکه تاکید شد: توسعه پایدار و عمل به بیانیه دوم انقلاب راه حل رفع چالش های اقتصادی است.

راه نجات برون رفت از بسیاری از ابرچالش ها توجه به توسعه پایدار و از پیامدهای پرداختن به توسعه پایدار؛ اشتغال پایدار و صادرات پایدار است.

دکتر حمیدرضا قلمکاری در جمع فعالان اقتصادی منطقه مبارکه با بیان اینکه ابر چالش های زیست محیطی و اقتصادی کشور ناشی از عدم توجه به توسعه پایدار است گفت : امروز با هر روشی که اقتصاد کشور را مورد بررسی قرار دهیم به یک نتیجه مشخص خواهیم رسید که آن “عدم پایداری در تولیدات” و بروز “مخاطرات زیست محیطی” به دلیل عدم حرکت بر اساس توسعه پایدار و توجه صرف به مفهوم پیشرفت است .

وی با اشاره به توقیف حساب فعالان اقتصادی توسط سازمان هایی همچون تامین اجتماعی ، گمرک ، امور مالیاتی و … به دلیل بدهی اظهار داشت : توقف در کار تولید کنندگان نتیجه ای جز افزایش بیکاری ، افزایش آمار زندانیان و … ندارد و بی شک در نهایت به شکست در جنگ اقتصادی منجر خواهد شد .

قلمکاری با اشاره به ویژگی های بیانیه گام دوم انقلاب و اقتصاد مقاومتی از جمله حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان و درونزا و برونگر بودن این نوع رویکرد گفت : عمل به این رویکرد و توجه به توسعه پایدار تنها راه فائق آمدن بر ابرچالش های کشور است اما سوال این جاست که چرا با این همه ظرفیت به این اصول پایبند ی قطعی و رویکرد واقعی نشان نمی دهیم .

قلمکاری تولیدات پایدار،صادرات پایدار و اشتغال پایدار را از نتایج ارزشمند توسعه پایدار دانست و ادامه داد : در حال حاضر ۹۰۰۰ واحد صنعتی ،۶۵۰ واحد معدنی و بیش از ۱۰۰ هزار واحد صنفی استان اصفهان در یک فضای عدم اطمینان قرار گرفته اند که ناشی از عدم توجه به توسعه پایدار و عمل به قوانین بالادستی است .

وی نداشتن آرایش جنگی در جنگ اقتصادی ، جزیره ای فکر کردن و مجزا عمل کردن دستگاه ها از یکدیگر را از دیگر ضعف های اقتصاد کشور برشمرد و تصریح کرد : در شرایط کنونی که حتی بنادر ما گرفتار تحریم شده است چنین مواردی به ضعف بیشتر اقتصاد کشور منجر خواهد شد .

دکتر قلمکاری رفع نیاز امروز بدون آسیب زدن به منابع رفع نیازهای آیندگان را معنی توسعه پایدارعنوان و ادامه داد : غافل شدن از این مهم سبب بروز چالش های بسیاری شده که از جمله آن می توان به کاهش ذخایر آب تجدید پذیر کشور از ۱۸۰ میلیارد متر مکعب به ۸۰ میلیارد متر مکعب اشاره کرد.

حمیدرضا قلمکاری افزود :مشکلات اقتصادی در مسائل اجتماعی نیز تاثیر زیادی دارد و رتبه آخر استان اصفهان در شاخص شادمانی که از سوی وزارت اقتصاد و دارائی اعلام شده است خود موید همین موضوع است.


نوشته شده در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱