• خانه
  • اخبار
  • بیست و یکمین سالروز نکوداشت صنعت و معدن اصفهان برگزار شد

بیست و یکمین سالروز نکوداشت صنعت و معدن اصفهان برگزار شد


بیست و یکمین سالروز نکوداشت صنعت و معدن اصفهان درحالی برگزار شد که صنعتگران و معدن داران اصفهان به جای برگزاری جشن و شادی به بیان درد ها و مشکلات خود پرداختند. درد ها و مشکلاتی که سبب شده است تا بسیاری از صنایع تعطیل و بسیاری از گارگران بیکار شوند.

محمدرضا برکتین رئیس خانه صنعت ،معدن و تجارت استان اصفهان در این مراسم با بیان اینکه اعتیاد به اقتصاد نفتی و دولتی ریشه ی مشکلات کنونی صنایع و معادن است گفت : کاهش درآمدهای نفتی سبب شده است تا دولت مجبور شود هزینه های خود را از طریق درآمدهای غیر نفتی جبران کند .

وی با بیان اینکه باید به بخش خصوصی بیش از پیش توجه شود افزود : بخش خصوصی پتانسیل جذب دلار از طریق افزایش صادرات را دارد منتها در این راه نیازمند حمایت دولت از طریق کاهش واردات و کاهش مالیات هاست .

سهل آبادی : از ایرانی های مقیم آمریکا برای خروج از رکود استفاده کنید

سید عبدالوهاب سهل آبادی رئیس اتاق بازرگانی صنایع ، معادن، کشاورزی اصفهان نیز در این مراسم گفت: صنعتگران و معدن کاران اصفهان انسان هایی مستعد و کم توقع هستتد که رکود اقتصادی آن ها را به زنجیر کشیده است .

وی با بیان اینکه دولت برای رفع این مشکل نیاز به پول دارد گفت : ۸۰۰ هزار دلار میزان سرمایه گذاری ایرانیان در آمریکا می باشد که اگر شرایط لازم برای ورود آن ها به کشور مهیا شود می توان امیدوار بود سرمایه گذاران خارجی نیز به تبع این حرکت به سرمایه گذاری در ایران ترغیب شوند و پول مورد نیاز برای خروج از رکود را تامین کنند. وی با انتقاد از اینکه برق ، آب و گاز کارخانه ها به دلیل بدهکاری ، قطع می شود تاکید کرد : این اتفاق در حالی رخ می دهد که تولیدکنندگان نیازمند حمایت های دولتی به دلیل رکود بازار هستند.

سهل آبادی با تاکید بر اینکه قاچاق کالا تولید کنندگان را خسته کرده است افزود : علاوه بر قاچاق، واردات بی محابای محصولاتی که در کشور تولید می شود نیز تولید را مورد هجمه ی شدید قرار داده است . رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با ابراز خرسندی از کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی گفت : امیدواریم که بانک ها این کاهش سود را از طرق دیگر جبران نکنند و بگذارند تا تولید روند بهبودی را طی کند . وی در ادامه با تقدیر از کسانی که امنیت را برای کشور فراهم کرده اند اظهار داشت : اتاق بازرگانی رایزنی هایی را با برخی کشور ها انجام داده است که مطابق با آن می تواند همکاری های تولیدی با آلمان و چین افزایش و زمینه برای صادرات به عراق فراهم شود استاندار اصفهان : صنعت و معدن اصفهان امسال افق روشن تری را پیش رو دارد استاندار اصفهان نیز در جمع صنعت گران و معدن کاران اصفهانی با اشاره به اینکه امسال سومین باری است که در این مراسم شرکت می کنم گفت : مشکلات موجود در عرصه صنعت و معدن غیر قابل انکار است اما در سال جاری نسبت به دوسال گذشته افق روشن تری وجود دارد که این به دلیل مساله ی برجام می باشد.

دکتر رسول زرگرپور با بیان اینکه برخلاف اظهار نظر برخی تنها شش ماه از اجرای برجام می گذرد نه یک سال ؛ افزود : در دولت یازدهم روند مثبتی برای رفع مشکلات اقتصادی وجود داشته و حرکت در مسیر تولیدات صادرات محور شدت بیشتری گرفته است . زرگر پور با اشاره به ستاد تسهیل و رفع موانع اقتصادی اظهار داشت : در این ستاد تاکنون توانسته ایم ۲۶ هزار شغل را تثبیت و بسیاری از واحد های تولیدی را از خطر تعطیلی نجات دهیم . استاندار اصفهان با بیان اینکه لازم است به نیمه ی پر لیوان هم به اندازه ی نیمه ی خالی نگاه شود تصریح کرد : امید و دلگرمی لازمه ی چرخیدن چرخ های صنعت و معدن است و به نظر می رسد برجام توانسته است این امر را محقق کند . رسول زرگر پور تعامل دانشگاه و صنعت را لازمه ی تحقق شعار توسعه ی پایدار دانست و ادامه داد : این ارتباط می تواند در تحقق سند چشم انداز ، بهبود وضعیت محیط زیست ، مصرف درست بهینه ی آب و استفاده ی صحیح از منابع نقش مهمی را ایفا کند.

وی با اشاره به شعار “اقتصادی مقاومتی اقدام و عمل ” گفت : با در نظر گرفتن این شعار محقق می شود که نقش صنعتگران در این میان چندین برابر شده است و باید بیش از پیش مسائلی همچون کاهش هزینه ی تولید ، افزایش بهره وری ، ارتقاء کیفیت محصولات ، لحاظ نمودن استاندارد های جهانی و … را مورد توجه قرار دهند . معاون امور معادن و صنایع معدنی وزرات صنعت معدن و تجارت : آثار برجام در فعالیت های اقتصای مشخص است سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم با بیان اینکه استان اصفهان در بخش صنعت رتبه ی یک کشور را به خود اختصاص داده است گفت : این استان از پتانسیل های بالایی برخوردار است و قرار گرفتن اصفهان در جمع ۵ استان برتر کشور در زمینه ی معدن نیز موید همین موضوع است. وی با بیان اینکه ۷۰ درصد فولاد کشور در اصفهان تولید می شود اظهار داشت : ایجاد روحیه امید در بطن جامعه ی صنعت و معدن کشور لازمه ی خروج از رکود اقتصادی است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزرات صنعت و معدن افزود : در سه ماهه ی ساله جاری ۲ میلیون دلار صادرات غیر نفتی داشته ایم که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۴۸ درصد افزایش داشته و برای این مهم هیچ دلیلی بجز تصویب و اجرای برجام نیست . جای خالی صنعت کشاورزی در جمع صنعتگران اصفهان اگرچه این مراسم به منظور تکریم از صنعتگران و معدن کاران برگزار شده بود اما نگاهی گذرا به لیست ۳۶ نفری تجلیل از مدیران صنایع و معادن به خوبی جایگاه کمرنگ صنعت کشاورزی را نشان می دهد . متاسفانه در این لیست تنها شرکت سپاهان دانه پارسیان به مدیریت دکتر حمیدرضا قلمکاری به عنوان منتخب صنعت کشاورزی انتخاب شده بود که همین موضوع نشان از عدم سرمایه گذاری لازم در این بخش است. امروزه کشورهای مختلف به بخش کشاورزی به دلیل تامین امنیت غذایی نگاه ویژه ای دارند حال آن که کشاورزان و تولیدکنندگان محصولات دامی در ایران از کمترین توجهی برخوردار نیستند.

منبع: با خبر باش


نوشته شده در تاریخ ۲۸ تیر ۱۳۹۵

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱