• خانه
  • اخبار
  • بهره وری آب در ایران کمتر از ۲۵ درصد در جهان است

قلمکاری در نخستین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق اصفهان:

بهره وری آب در ایران کمتر از ۲۵ درصد در جهان است


کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق اصفهان گفت: بهره وری آب در ایران نسبت به جهان کمتر از ۲۵ درصد است.

به گزارش روابط عمومی اتاق اصفهان، «حمیدرضا قلمکاری» در نخستین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق اصفهان به مقایسه بهره وری آب در جهان و در ایران پرداخت و گفت: در استاندارد جهانی به ازای هر متر مکعب آب مصرفی ۱۴ دلار تولید ناخالص داخلی صورت می گیرد ولی در ایران این عدد ۳ دلار است .

وی اضافه کرد: سهم ایران از جمعیت جهان یک درصد و سهم آن از آب های شیرین ۳/. درصد است . این در حالیست که سهم برداشت از منابع زیرزمین ایران ۷۲ درصد است که نسبت به متوسط جهانی بسیار بالاست .

وی افزایش بهره وری آب در تولیدات کشاورزی را نیازمند همکاری بخش های مختلف دولتی ،خصوصی و دانشگاهی دانست و گفت:برای تداوم بخش کشاورزی در ایران باید به صورت علمی و پژوهشی مسایل بخش کشاورزی را دنبال کرد.

وی کم توجهی به بخش کشاورزی را عامل بروز بحران غذا و افزایش واردات مواد غذایی دانست و گفت: قلمکاری با اشاره به مصرف آب در بخش های مختلف استان اصفهان گفت:۶۹ درصد منابع آبی استان در بخش کشاورزی،۹ درصد مصرف در بخش آب شرب ،۲ درصد مصرف در بخش آب صنعت و ۱۸ درصد سایر مصارف است .

قلمکاری خاطر نشان کرد: کمیسیون برای بررسی ابعاد مختلف بخش کشاورزی اقدام به تشکیل ۶ کمیته تخصصی کرده است .

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:این کمیسیون در این دوره نسبت به بخش آبزیان و دام و طیور که همواره مورد مظلوم واقع شدند ،نگاه ویژه ای دارد .

«سید عبدالوهاب سهل آبادی» رییس اتاق اصفهان در این جلسه گفت: کمیسیون کشاورزی یکی از مهمترین کمیسیون های اتاق است که مسایل و مشکلات بخش های مختلف را مورد بررسی قرار می دهد .

وی تصریح کرد:کشاورزی یکی از بخش های مهم اقتصادی که در دوره جدید اتاق با حضور سه نماینده در هیات نمایندگان اتاق اصفهان مورد توجه قرار گرفته است .

وی خواستار امید بخشی کمیسیون های اتاق اصفهان به فعالان اقتصادی شد و گفت:فعالان اقتصادی با همکاری یکدیگر باید بتوانند شرایطی برای رونق فضای کسب و کار ایجاد کنند .

وی خشکی زاینده رود یکی از مهمترین چالش های بخش کشاورزی استان برشمرد و گفت:کمیته آب کمیسیون با پیگیری راهکارهایی اجرایی احیای رودخانه زاینده رود می تواند نقش موثری در تامین آب برای کشاورزی استان داشته باشد.

سهل آبادی تصریح کرد:شهر اصفهان دچار مشکلات زیست محیطی است و کمیته محیط زیست کمیسیون با همکاری سازمان های مسوول می تواند راهکاری برای حل این مشکلات پیدا کند.

پورتال اتاق بازرگانی اصفهان


نوشته شده در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۴

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱