• خانه
  • اخبار
  • قلمکاری: بحران بی آبی اصفهان ناشی از مصرف بی رویه منابع طبیعی است

نخستین نشست خبری هشتمین دوره هیات نمایندگان اتاق بازرگانی؛

قلمکاری: بحران بی آبی اصفهان ناشی از مصرف بی رویه منابع طبیعی است


نخستین نشست خبری هشتمین دوره هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ،صنایع،معادن و کشاورزی اصفهان در سالن اجتماعات اتاق اصفهان با حضور هفتاد خبرنگار،عکاس و نمایندگان رسانه های گروهی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق اصفهان «سید عبدالوهاب سهل آبادی» رییس اتاق اصفهان در این نشست با بیان اینکه خبرنگاران می توانند مشاوران مناسبی برای اتاق بازرگانی باشند، اظهار کرد: اتاق برای همه است و همه باید برای نجات اقتصاد کشور که مهم ترین مشکل امروز جامعه محسوب می شود، کمک کنیم.

وی توجه به تشکل های استان و هماهنگ کردن آنها را از برنامه های مهم اتاق بازرگانی اصفهان ذکر کرد و افزود: نباید انتظار کار اجرایی از اتاق داشته باشیم، اتاق در همه جا نظر مشورتی داشته و باید به جای فاصله ها سعی کنیم نزدیک تر شویم تا بتوانیم به انتظارات مردم جامه عمل بپوشانیم .

سهل آبادی با اشاره به حضور جوانان و بانوان در اتاق بازرگانی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد اعضای اتاق را افراد زیر ۴۰ سال تشکیل می دهند ، در این راستا قرار بر این شده باید ۳۰ درصد از اعضای تمام کمیسیون ها را جوانان و بانوان تشکیل دهند .

سهل آبادی پیرامون تشکیل معاونت گردشگری در اتاق بازرگانی استان اصفهان خاطرنشان کرد: اصفهان یکی از ظرفیت های مهم در گردشگری به شمار می رود و اتاق نیز این موضوع را با جدیت دنبال می کند و در همین راستا تشکیل معاونت گردشگری را همراه با کمیسیون گردشگری در دستور کار قرار داده‌ ایم .

سهل آبادی با اشاره به مالیات سنگین اصفهان در سال جاری و ایجاد سرمایه گریزی در استان اظهار کرد: برخی مطالب تنها مختص اصفهان نبوده بلکه میزان مشکلات واحدهای صنعتی استان های دیگر مانند آذربایجان شرقی به مراتب بیشتر از اصفهان است .

وی پیرامون مشکلات صنایع معدنی و معادن استان خاطرنشان کرد: معادن استان با مشکلاتی همچون آب، برق، راه مواجه هستند و برطرف کردن این مشکلات از عهده بهره بردار بر نمی آید .

رییس اتاق اصفهان در ادامه گفت: متاسفانه اکثر افراد تنها معادن بزرگ را می بینند در صورتی که بیش از ۹۰ درصد معادن استان کوچک هستند و این معادن نیز باید مورد ملاحظه قرار بگیرد .

سهل آبادی افزود: ماشین آلات به روز در معادن بسیار گران قیمت هستند و سرمایه اولیه در این صنعت بسیار هزینه بر است، باید اعتراف کرد که بهره برداران از معادن تحمل این همه مشکلات را ندارند و متاسفانه در سال گذشته بسیاری از معادن استان رو به تعطیلی رفتند .

رییس اتاق اصفهان با اشاره به اینکه همکاری شهرداری و اتاق اصفهان می تواند به پویایی اقتصاد این شهر کمک کند، تصریح کرد: متاسفانه تا پیش از انتخاب شهردار جدید، ارتباط خوبی بین شهرداری و اتاق بازرگانی اصفهان وجود نداشت .

وی افزود: شهردار یکی از اصلی ترین اعضای شورای گفت و گوی بخش خصوصی با دولت است اما به رغم تلاش های بسیار شهردار سابق در هیچیک از این نشست ها شرکت نکرد .

وی تاکید کرد: مطمئنا برای تقویت اقتصاد اصفهان این دو نهاد باید در کنار هم قرار گیرند زیرا اصفهان با تعدادی از شهرهای مهم جهان خواهرخوانده است و همکاری شهرداری و اتاق اصفهان می تواند به بهره برداری از قراردادهای اصفهان با شهرهای خواهرخوانده کمک کند .

سهل آبادی ادامه داد: پیش بینی ما این است که با انتخاب جمالی نژاد به عنوان شهردار اصفهان، ارتباط بین شهرداری با اتاق اصفهان تقویت خواهد شد.

رناسی: دولت قانون تسهیل نرخ ارز را اجرا کند

«مصطفی رناسی»نایب رییس اتاق اصفهان در این نشست گفت: واردات محصولات خارجی به داخل کشور، تمام صنعت کشور را تهدید می کند .

وی نقش رسانه ها را در جامعه بسیار اثرگذار دانست و اظهار کرد: رسانه ها بدون هزینه و دریافتی از سازمان های کشور، بهترین نظارت و بازرسی را انجام می دهند و تنها کافی است به اصحاب رسانه میدان داده شود که در دوره جدید اتاق بازرگانی، فضا برای حضور و فعالیت اصحاب رسانه به وجود آمده است .

نایب رییس اتاق اصفهان تصریح کرد طبق برنامه پنجم قانون پیش بینی شده که دولت موظف است تا قیمت ارز را به اندازه ما به التفاوت تورم داخلی از تورم کشور هدف تسهیل کند. اتاق بازرگانی می خواهد که دولت این قانون (تسهیل نرخ ارز) را اجرا کند تا حق تولیدکنندگان پایمال نشود .

سبحانی: صنعت فولاد در شرایط سختی به سر می‌برد

«بهرام سبحانی» عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان ،وضعیت فولاد کشور را نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: واردات فولاد از کشورهای دیگر با قیمتی ارزان و رکود موجود در عرصه ساخت و ساز باعث بروز مشکلات متعددی برای صنعت فولاد کشور شده است .

وی با اشاره به اینکه قیمت‌های فولاد جهانی به طرز چشم‌گیری کاهش یافته است گفت: خوشبختانه دولت در ماه‌های گذشته به میزان ۱۵ درصد بر تعرفه واردات خودرو اضافه کرده که این میزان در شرایط فعلی کافی نبوده و از دولت انتظار داریم تعرفه واردات فولاد را افزایش دهد .

مدیرعامل مجتمع فولاد مبارکه اصفهان در ادامه با اشاره به اینکه ایران در منطقه خشک آب و هوایی بوده و مصرف بهینه آب در همه حوزه‌ها ضروری است ادامه داد: براساس آمار وزارت نیرو بیش از ۹۳ درصد از آب موجود در کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود و اگر در این حوزه به میزان ۱۰ درصد صرفه‌جویی کنیم تمام مشکلات ناشی از کم‌آبی در کشور مرتفع می شود .

عضو هیات نمایندگان اتاق در ادامه گفت: تنها سه درصد از آب‌های کشور در صنعت استفاده می‌شود و این سخن باطلی است که گفته می‌شود صنعت فولاد در مصرف آب زیاده‌روی می‌کند .

سبحانی اضافه کرد: شرکت فولاد مبارکه تنها یک درصد از آب رودخانه زاینده‌رود را مصرف می‌کند که همین میزان نیز در سال‌های گذشته به طرز چشم‌گیری کاهش یافته، به گونه‌ای که از سال ۱۳۷۰ تاکنون این شرکت در مصرف آب به میزان ۶۷ درصد صرفه‌جویی داشته و از پساب‌های آب نیز استفاده بهینه می‌نماید .

وی همچنین به مبحث واردات فولاد اشاره کرد و گفت: اگر قرار است صنعت فولاد در کشور آسیب ببیند فولاد مبارکه آخرین شرکت خواهد بود، چون این کارخانه قدرت مانور زیادی دارد و می‌تواند در تولید محصولات خود تنوع ایجاد کند، ولی با این رویه شرکت‌هایی همچون ذوب آهن، فولاد خوزستان و یزد و خراسان و ده‌ها شهر دیگر دچار آسیب می‌شوند .

مدیرعامل مجتمع فولاد مبارکه در ادامه گفت: در حال حاضر ۳ هزار و ۳۰۰ شرکت بالادستی محصولات و خدمات مورد نیاز این مجتمع را تولید می‌کنند و علاوه بر این یک‌هزار شرکت نیز به صورت پایین دستی از خدمات آن برخوردار می شوند .

وی خاطر نشان کرد: درست است که راه معاش عده زیادی در واردات و صادرات فولاد است، اما باید به این نکته توجه داشت که نقش کارخانه‌های مادر در این زمینه چیست و علاوه بر این اتاق بازرگانی باید تلاش کند اجحافی به تولیدکنندگان روا داشته نشود .

سبحانی به مشکلات ناشی از بهره بسیار زیاد وام‌های بانکی و همچنین تورم بالای کشور اشاره کرد و گفت: در وضعیت فعلی تولید در کشور با مشکلات جدی مواجه است .

وی با اعلام این خبر که تمام واحدهای صرافی کشور از نیمه دوم سال به صورت مجازی فعالیت می‌کنند گفت: هم‌افزایی و همکاری افراد داخل تشکیلات اتاق نقش مهی در توسعه و پیشرفت شهرها دارد.

بیشه: فرهنگ مطالبه گری در جامعه شیوع پیدا کند

همچنین «مرتضی بیشه» دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی استان اصفهان در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه باید فرهنگ مطالبه گری در جامعه شیوع پیدا کند، اظهار کرد: حدود ۶۰ کمیته در زیرمجموعه کمیسیون های اتاق بازرگانی استان اصفهان تشکیل شده است باید در این کمیته ها و کمیسیون ها راهکارهایی پیدا شود تا اتاق بتواند در توسعه مباحث اقتصادی به دولتمردان کمک و یاری برساند .

وی افزود: اتاق بازرگانی استان اصفهان یک ساختار سنتی و قدیمی داشت که در دوره جدید یک اتفاق تازه در آن افتاده و کمیسیون ها و کمیته ها گسترش زیادی داشته اند .

کشانی: ۳۰ درصد اعضای کمیسیون های اتاق را جوانان تشکیل می دهند

«امیر کشانی»دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان در این نشست گفت: جوانان به جای علاقه مندی به استخدام، تشویق به کارآفرینی شوند .

وی اظهار کرد: رسانه ها با فرهنگ کسب و کار و توسعه زیرساختی کشور عجین هستند. همچنین افزایش نگرش مثبت به کسب و کار می تواند توسط رسانه ها انجام شود و اگر اتاق بازرگانی نگرش مثبت به کسب و کار را در این چهار سال انجام دهد، قدم موثری را برداشته است و رسانه ها می توانند این امر را تسهیل کنند .

وی به حضور جوانان در اتاق بازرگانی استان اصفهان اشاره کرد و افزود: اتاق بازرگانی استان اصفهان، اعضای جوانی دارد. بحث این بود که مانند برخی از کشورهای دیگر، کمیسیونی مستقل به نام جوانان در اتاق وجود داشته باشد، اما در نهایت در جلسات کارشناسی و هیات رئیسه تصمیم بر این شد که ۳۰ درصد از اعضای هر کمیسیون از جوانان باشند .

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی استان اصفهان با بیان اینکه جوانان در کمیسیون ها به عنوان پشتوانه ای برای فعالان اقتصادی محسوب می شوند، ادامه داد: همچنین در راستای توجه به جوانان و بانوان، تشکیل معاونت جوانان و معاونت بانوان در ذیل ریاست اتاق بازرگانی استان اصفهان برای ایجاد تسهیل فضای کسب و کار های کوچک نیز در اتاق اصفهان ایجاد شده است .

کشانی، یکی از اهداف اتاق را ورود فارغ التحصیلان به فضای کسب و کار دانست و اضافه کرد: تلاش اتاق در دوره جدید این گونه است که جوانان به جای علاقه مندی به استخدام تشویق به کارآفرینی شوند که طرح امید نمونه بسیار خوبی از این موضوع بوده است .

وی خاطر نشان کرد: درجهت ایجاد سابقه برای جوانان جویای کار، تصمیم بر این است که اتاق بازرگانی جوانان را به صنایع معرفی کند .

اخوان نسب: بهبود فضای کسب و کار در دستور کار اتاق اصفهان است

«زهرا اخوان نسب» تنها عضو بانوی عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان در این نشست گفت: امیدواریم در دوره جدید اتاق بازرگانی با مشارکت تمام فعالان اقتصادی بتوانیم در جهت تسهیل فضای کسب و کار قدم های موثری را برداریم .

وی با اشاره به اعمال اقتصاد مقاومتی در فعالیت های اتاق بازرگانی استان اصفهان، افزود: اقتصاد مقاومتی یعنی با تمام قوا در برابر محدودیت های ایجاد شده قرار بگیریم و با آن مقابله کنیم و نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل نماییم. در این راستا بهبود فضای کسب و کار در دستور کار اتاق بازرگانی قرار گرفته است .

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی استان اصفهان ادامه داد: ایجاد همگرایی و هم افزایی میان تمام بازوهای اجرایی در استان در جهت بهبود فضای کسب و کار نیز از دیگر وظایف و مسوولیت های مهم اتاق بازرگانی به شمار می آید .

اخوان نسب به مشکلات موجود در کمبود آب در بخش کشاورزی پرداخت و خاطرنشان کرد: باید برای برطرف شدن مشکلات مربوط به کم آبی، از سیستم های نوین آبیاری در کشاورزی استفاده کرد. البته موضوع پیاده سازی سیستم های نوین آبیاری در کشاورزی، هزینه بر است و به همین دلیل کشاورزان نیاز به حمایت هایی در این زمینه دارند.

همچنین اخوان نسب نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: امیدواریم در دوره جدید اتاق بازرگانی با مشارکت تمام فعالان اقتصادی بتوانیم در راستای تسهیل فضای کسب و کار قدم های موثری برداریم .

قلمکاری: بحران بی آبی اصفهان ناشی از مصرف بی رویه منابع طبیعی است

«حمیدرضا قلمکاری» عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست گفت: متاسفانه مصرف بی رویه از منابع طبیعی اصفهان را به بحران کم آبی کشانده است.

وی با اشاره به اینکه اصحاب رسانه در جوامع توسعه یافته می توانند با آزادی عمل در این حوزه پاسخگوی سوالات باشند، اظهار داشت: متاسفانه امروز در بحران آب قرار داریم و باید مسایل را ریشه یابی کنیم و با تغییر رویکرد می توان بسیاری از مسائل را حل کنیم.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهانتاکید کرد: اگر بخواهیم به سمت توسعه کشاورزی پیش رویم باید به فراصنعتی شدن حرکت کنیم.

وی امنیت غذایی را منوط به بررسی زنجیره غذا از مزرعه تا سفره دانست و گفت: برای پرداختن به سلامت و امنیت غذا به زیر ساخت در این زمینه نیاز است چرا که پرداختن به موضوع سلامت و امنیت غذا ضرورتی انکار ناپذیر است .

قلمکاری با تاکید بر این که کشاورزی مادر تمام صنایع است، بیان داشت: توسعه کشاورزی بدون حرکت به سوی فراصنعتی شدن ممکن نیست و برای فرا صنعتی شدن باید اعتماد بازار مصرف را به دست آورد .

وی در ادامه با اشاره به بررسی آیین نامه های جدید مصوب اتاق و قانون ۲۹ ماده ای فضای کسب و کار، افزود: مسیر تکاملی اتاق بازرگانی ترسیم شده، اما اکنون در ابتدای راه هستیم و برای ادامه حرکت در این مسیر به یک فرصت برای بازمهندسی ساختار کمیسیون ها نیاز داریم.

گوهریان :سند راهبردی هنوز به تصویب هیات نمایندگان اتاق نرسیده است

محمد گوهریان، دبیر کل اتاق اصفهان درباره نبود برخی موضوعات مهم استانی در سند راهبردی اتاق نیز اظهار داشت: این سند برای دوره جدید طراحی و تدوین شده است و بسیاری موارد که پیش از این در اتاق مد نظر قرار گرفته است را در سند به آن اشاره ای نکرده ایم اما این بدان معنا نیست که موضوعاتی مانند آب استان که در دوره گذشته هم اقدامات خوبی درباره آن در اتاق انجام گرفته است در دوره جدید حذف شوند.

وی یکی از مهمترین انتقادات وارد به سند راهبردی را نبود شاخص عنوان کرد و تضویح داد: شاید شاخص علمی خاصی بنابر رویکرد نگارشی سند در آن لحاظ نشده باشد اما این سند برای سال نخست بیش از ۵۲ اقدام عملیاتی را برنامه ریزی کرده است که همین ۵۲ طرح اجرایی می تواند شاخص خوبی برای ارزیابی عملکرد اتاق در سال نخست باشد.

نادری: میزگرد بررسی انتقادات و تقدیر از منتقدان برگزار می شود

«علی نادری»مشاور عالی اتاق اصفهان نیز درباره نقد سند راهبردی گفت: همچنان فرصت برای نقد این سند وجود دارد و همان طور که پیش از این نیز اعلام کرده ایم در یک میزگرد از منتقدان دعوت به عمل خواهد آمد تا ضمن بررسی نظرات و پیشنهادات آنها از بهترین نقدها تقدیر به عمل آید. وی به موضوع تلاش برای بهبود صادرات استان با حمایت اتاق نیز اشاره کرد و افزود: مهمترین اقدام اتاق در این زمینه راه اندازی کارگو ترمینال است که طی دو سال گذشته بهره برداری از آن امکان پذیر نشده است و ما اعلام می کنیم که این طرح تا ۲۹ مهر ماه سال جاری به بهره برداری برسد.


نوشته شده در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۴

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱