• خانه
  • اخبار
  • نشست هم اندیشی و اولویت های زیست محیطی استان اصفهان

نشست هم اندیشی و اولویت های زیست محیطی استان اصفهان


در نشست هم اندیشی اولویت زیست محیطی مطرح شد: رسیدن به توسعه ی پایدار بدون حفظ محیط زیست امکان پذیر نیست.

حمیدرضا قلمکاری در نشست هم اندیشی اولویت زیست محیطی استان با رویکرد ارایه راهکارهای عملی درجهت کاهش آلودگی آب، هوا و خاک که با حضور مدیرکل مدیریت بحران، مدیرکل سازمان حفاظت از محیط زیست و مدیرکل سازمان هواشناسی اصفهان و جمعی از اساتید دانشگاه برگزار شد حرکت در مسیر توسعه پایدار را ضامن حفظ محیط زیست دانست.

رییس کمیسیون کشاورزی،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست رشد اجتماعی ، رشد پایدار اقتصادی و حفاظت موثر از محیط زیست را سه مولفه ای اساسی در توسعه پایدار دانست و اظهار داشت : اگر بخواهیم در مسیر توسعه یافتگی قدم بگذاریم باید همواره این سه اصل را مد نظر داشته باشیم.

وی همچنین آب سالم ، هوای پاک و خاک نیالوده را سه شاخص مهم در حفظ محیط زیست توصیف و اضافه کرد : مطابق با آمار سازمان بهداشت جهانی تنها در سال ۹۱ بیش از ۲۶ هزار نفر در ایران به خاطر آلودگی هوا جان باخته اند که این نشان از بی توجهی ما به شاخص مهم هوای پاک است.

دکتر حمیدرضا قلمکاری شرکت فولاد مبارکه سپاهان را از شرکت های فعال در زمینه ی محیط زیست عنوان و افزود : با این وجود قرار است که تا پایان سال ۱۴۰۴ ظرفیت تولیدی این شرکت به ۲۵ میلیون تن ارتقا یابد که این هدف باید با در نظر گرفتن ظرفیت های اصفهان مورد بازبینی و بازنگری قرار بگیرد.

قلمکاری با بیان اینکه ، آلودگی هوا می تواند بر سلامت انسان ها ، حیوانات و حتی غلات تاثیر بگذارد گفت : پیرامون معضل آلودگی هوا در کمیته ی محیط زیست، ذیل کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان پیشنهاداتی در قالب؛طرح های علمی و عملیلتی تدوین شده است که به دستگاه های ذی ربط ارائه خواهد شد.

وی آلودگی های منابع آبی را نیز از دیگر مخاطرات محیط زیستی دانست و ادامه داد :در کشورهای جهان سوم ۸۰ درصد بیماری ها به خاطر استفاده از آب آلوده است که ۳۳ درصد مرگ و میرهای این کشورها را شامل می شود
وی با بیان اینکه کمتر از سه درصد آب های جهان آب های شیرین است و از هر سه نفر، یک نفر آب آشامیدنی سالم در دسترس ندارد؛ گفت : این موارد نقش مهمی را در توسعه ی پایدار و حفظ محیط زیست ایفا می کنند که لازم است ما بیش از پیش آن ها را مورد توجه قرار دهیم.


نوشته شده در تاریخ ۱۳ دی ۱۳۹۶

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱