• خانه
  • اخبار
  • افزایش اهمیت اقتصاد دانش بنیان در بحران کرونا

افزایش اهمیت اقتصاد دانش بنیان در بحران کرونا


نایب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان یکی از مهم ترین راهکارها در تغییر شرایط اقتصادی و نجات بخش صنایع را استفاده از ظرفیت‌های شرکت های دانش بنیان دانست و بر افزایش اهمیت اقتصاد دانش بنیان در زمان بحران ویروس کرونا تاکید نمود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان، حمیدرضا قلمکاری در نخستین نشست اتاق بازرگانی اصفهان با خبرنگاران که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: شیوع این ویروس در کشور سبب بسته شدن مرزهای کشورهای همسایه از جمله عراق، ترکیه، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان شده که این مهم تجارت خارجی ایران و صادرات کالا به این کشورها را با مشکل رو به رو ساخته است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان افزود: انتشار ویروس کرونا در کشور سبب شد تا بسیاری از واحدهای اقتصادی و کسب و کارها به کاهش ساعت‌کاری و در برخی مواقع تعطیلی کامل روی آورند که خسارت‌های مالی زیادی را برای این بنگاه‌ها به همراه داشته است. وی این آسیب‌ها را در بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی و زیر بخش های توریسم، حمل و نقل، پوشاک، آموزشی، خرده فروشی و مانند آن به مراتب بیشتر از سایر بخش‌ها دانست.

وی با بیان اینکه برای حفظ اشتغال و تولید در سال «جهش تولید »باید تامین نقدینگی بنگاه‌ها انجام شده و مانع از خروج نیروها در بخش های صنایع، بازرگانی و کشاورزی شویم، افزود: تنفس در پرداخت‌های مالیاتی، پرداخت حداقل ۲.۵ میلیون تومان به بنگاه‌هایی که لیست بیمه را در فروردین و اردیبهشت حفظ کنند، ضرورری است.
قلمکاری با اشاره به درصد زیان‌آوری کرونا در سه بخش کشاورزی، صنایع و معادن و خدمات براساس تحلیل نخبه‌گان،که ۱۰، ۲۰ و ۵۵ درصد است، تصریح کرد: اثرات کرونا را در اقتصاد کلان بررسی کردیم، اگر ما سهم کشاورزی را ۹ درصد و سهم صنایع معادن ۴۶ درصد و خدمات را ۴۵ درصد در نظربگیریم به رقم‌های بالایی در سه سناریو که تعریف کرده‌ایم، می‌رسیم.

قلمکاری یکی از مهم ترین راهکارها در تغییر شرایط اقتصادی و نجات بخش صنایع را استفاده از ظرفیت‌های شرکت های دانش بنیان دانست و اظهار داشت : تغییر در رفتار اقتصاد بین الملل ، تغییر در منشاء تقاضا و حتی ایجاد انحراف در مسیر جهانی شدنِ اقتصاد از دیگر توانایی های بالقوه این ویروس است که سبب افزایش اهمیت شرکت های دانش بنیان می شود.
وی سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص کشور را تنها ۵/. درصد اعلام کرد و گفت: این درحالی است که مطابق با بیانیه گام دوم انقلاب این میزان باید به ۵۰ درصد افزایش یابد که شامل ۱۰ درصد فناوری های پیشرفته و ۴۰ درصد سایر فناوری ها است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان توجه به شرکت های دانش بنیان را یک تکلیف قانونی دانست و افزود: این شرکت‌ها از نظر اندازه کوچک و بسیار پربازده هستند، بنابراین، یکی از راهکارهای مهم در شرایط کنونی می‌تواند توسعه شرکت های دانش بنیان با هدف حمایت از بخش‌های اقتصادی و به ویژه بخش خدمات باشد. قلمکاری تاکید کرد: در شرایطی که با شیوع ویروس کرونا، اساس رفتار اقتصاد بین‌الملل متفاوت شده است، نقش شرکت‌های دانش بنیان چندین برابر می‌شود.

پرتال اتاق بازرگانی اصفهان

بازنشر شده در خبرگزاری‌های موج، تابناک و ارمغان شهر


نوشته شده در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۹

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱