• خانه
  • اخبار
  • انسجام بخش های مختلف کشاورزی لازمه ارتقاء این صنعت است

دکتر حمیدرضا قلمکاری:

انسجام بخش های مختلف کشاورزی لازمه ارتقاء این صنعت است


دكتر حمیدرضا قلمکاری در بیست و ششمین نشست کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به این که از ابتدای دوره هشتم اتاق بازرگانی اصفهان به دنبال ایجاد هم افزایی بین دستگاه های اجرایی ، بخش خصوصی ، دانشگاه ها و تشکل های مختلف بوده ایم گفت: تولید محصولات کشاورزی صادرات محور، آب و محیط زیست، سه اولویت اساسی در این کمیسیون بوده است که کوشیده ایم در این مدت با اتکاء به علم اساتید دانشگاه ، تجربه فعالان اقتصادی و پتانسیل تشکل های مختلف به سمت آن حرکت کنیم چرا که انسجام بخش های مختلف کشاورزی لازمه ی ارتقاء این صنعت است.

رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان عدم وجود وحدت رویه و نبود زنجیره ارزش در تولید محصولات کشاورزی را از مهمترین علل بروز چالش ها در این بخش دانست و افزود : با اعمال مدیریت یکپارچه و ایجاد زنجیر ارزش در حوزه کشاورزی این بخش از اقتصاد می تواند سهم بیشتری از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص دهد.

قلمکاری با بیان اینکه اتاق های بازرگانی مطابق با قانون، تنها نقش مشاور را برای قوای سه گانه دارند، گفت : کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در برخی موضوعات نظیر ” طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار” به عنوان یک بازی ساز عمل کرد و توانست با وجود این که این طرح در برنامه ششم توسعه به تصویب رسیده بود، دستور توقف برخی از بند های مخرب آن که موجب بارگذاری جدید بر حوزه های آبریز کشور می شد را اخذ نماید.

قلمکاری تبدیل شدن طرح ایجاد ” ستاد ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ” به یک مطالبه عمومی در استان اصفهان را یکی از موفقیت های کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان برشمرد و ادامه داد : این طرح در سال ١٣٩٤ از سوی این کمیسیون و با الگو گیری از دریاچه ارومیه مطرح شد و اگرچه در ابتدا برخی نسبت به آن بی اعتنا بودند اما امروز و پس از برگزاری جلسات ، همایش ها و نامه نگاری های بسیار با مسئولین استانی و کشوری شاهد فراگیر شدن آن هستیم .وی همچنین به تدوین طرح هایی اقتصادی ،علمی و عملی در کمیته های هفتگانه این کمیسیون اشاره کرد و افزود : این طرح ها با رعایت تمامی مولفه های لازم جهت تدوین یک طرح جامع اقتصادی و برای از میان برداشتن چالش های حوزه ی کشاورزی به هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ارائه شده بود که متاسفانه به دلیل برخی از محدودیت ها در این دوره مورد تصویب قرار نگرفت.

سلیمان میرزایی رئیس سازمان تعاون روستایی استان اصفهان در این جلسه با بیان اینکه در استان اصفهان تنها حدود ١٠ بازرگان در صادرات انواع محصولات کشاورزی فعالیت می کنند گفت: اگرچه افزایش نرخ ارز سبب شده تا تقاضای صادرات محصولات کشاورزی قدری افزایش پیدا کند اما مازاد تولید در بخش کشاورزی همیشه باعث نگرانی بوده و در بسیاری از موارد بازرگانان به صادرات این محصولات تمایلی نشان نمی دهند.

وی تصریح کرد: : مداخله دولت در مسائل مرتبط با صادرات محصولات کشاورزی همیشه تاثیر مخرب برجای گذاشته است و لازم است تا اتاق بازرگانی با استفاده از ظرفیت های خود در افزایش صادرات محصولات این صنعت حضور جدی تری داشته باشد.
میرزایی تعداد تشکل ها ، اتحادیه ها و تعاونی های استان اصفهان را تا پایان سال گذشته ٤٦٥ واحد اعلام و ادامه داد : آمار ها نشان می دهد از این میزان تعداد ٢٢٧ واحد سود ده و ١١٥ واحد زیان ده هستند. همچنین ٣٣٠٠ روستا استان اصفهان ١٥٠٠ روستا خالی از سکنه است و در ١٤١٠ روستا از ١٨٠٠ روستا باقی مانده تعاونی وجود دارد.

وی با تاکید بر این نکته که به دنبال تغییر روش در فعالیت های خود هستیم ،گفت : می خواهیم از حالت کارگزاری کشاورزی و بازرگانی خارج و به سمت فعالیت هایی نظیر ایجاد نیروگاه های گازی، خورشیدی و انرژی های پاک حرکت کنیم .
دلیل ناکامی تعاونی ها در کشور، عدم اعتقاد و باور به فرهنگ تعاون دانست.

امیر مظفر امینی مشاور عالی کمیسیون کشاورزی،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان دلیل ناکامی تعاونی ها در کشور را عدم اعتقاد و باور به فرهنگ تعاون دانست و افزود : طبق مطالعات علمی انجام شده حتی بسیاری از افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند باور قلبی به امر تعاون ندارند.


نوشته شده در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۷

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱