• خانه
  • اخبار
  • امضاء تفاهم نامه همکاری بین کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی، اداره کل منابع طبیعی استان و دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان

در سیزدهمین کمیسيون کشاورزی

امضاء تفاهم نامه همکاری بین کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی، اداره کل منابع طبیعی استان و دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان


” ستاد نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ” ، گزارش عملکرد یک ساله ، تقویت ارتباط بخش خصوصی و دانشگاه ، وضعیت مراتع و حوضه های آبریز استان و سیاست های دولت در بخش کشاورزی در هشتمین نشست کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر قلمکاری “ستاد ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ” چتری برای تمام ذینفعان است.

دکتر حمیدرضا قلمکاری رئیس کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی استان اصفهان در آخرین جلسه ی این کمیسیون در سال ۹۵ گفت : مدرنیته ، آلودگی های زیست محیطی ، مواد شیمیایی و … انسان را بیش از پیش نیازمند آرامش و سلامت جان نموده است که این نیاز بدون وجود طبیعت محقق نمی شود.

دکتر قلمکاری با بیان اینکه درخت و سبزینه در پیشنه ی مذهبی و ملی ما اهمیت خاصی داشته است افزود : درخت جلوه ی کمال و جمال خداوند ، نشانه ی وقار زمین و یادآور معاد است که همه ی این مفاهیم در سوره ی های مختلف قرآن کریم نیز ذکر شده است.

وی ضمن تشکر از زحمات تمامی اعضای کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی و کمیته های هفت گانه ی ذیل این کمیسیون اظهار داشت : تعامل با رئیس خانه ی کشاورز استان اصفهان و مسئولین خانه ی کشاورز ایران نقطه ی عطفی در فعالیت های کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان است و به خاطر کمک این نهاد مردمی است که ما امروز می توانیم از ” ستاد ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ” در سطح ملی سخن بگوییم.

رئیس کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان ” ستاد ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ” را چتری دانست که تمام ذینفعان این حوضه ی آبریز باید زیر آن بایستند و تصریح کرد :این ستاد با الگو برداری از ستاد نجات دریاچه ارومیه و با ۲۰ درصد از بودجه ی این دریاچه می تواند حیات دائمی را به حوضه ی آبریز زاینده رود برگرداند البته در این راه لازم است تمام کشاورزان و ذینفعانبا هم همراه باشند.

دکتر حمیدرضا قلمکاری فضای حاکم بر جلسات این کمیسیون را فضای تعامل و هم افزایی توصیف ، و اضافه کرد : با مطرح کردن دوباره ی انتقادات و سوالات به حق و تکراری گذشته نمی توانیم مشکلی را از میان برداریم بر همین اساس لازم است تا اکنون که مشکلات حوضه ی آبریز زاینده رود و همچنین شرایط موجود و راهکارهای رسیدن به شرایط مطلوب در ” ستاد ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ” دیده شده است همه برای تحقق آن تلاش کنیم.

وی در پایان افزود : ” ستاد ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ” پس از تدوین در کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با کمک خانه ی کشاورز به علی محمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تقدیم شد و پس از بررسی در این کمیسیون به معاون اول رئیس جمهور و اکنون به وزیر نیرو جهت انجام اقدامات لازم ارجاع داده شده است.

سهل آبادی: میزان حضور چشم گیر اعضای کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست را باید در تاریخ اتاق ثبت کنیم

سید عبدالوهاب سهل آبادی رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه با اشاره به حضور چشم گیر اعضای کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست گفت : باید این حضور را در تاریخ اتاق ثبت کنیم و بی شک موفقیت های این کمیسیون مرهون حضور صاحب نظران حاضر در جلسه است.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست را یکی از فعالترین کمیسیون های اتاق بازرگانی دانست و ادامه داد : تشکیل کمیته ی ویژه ی آب و تعامل با خانه ی کشاورز ایران ازجمله ویژه گی های بارز این کمیسیون است.

سهل آبادی خرید ۳۲ درصد از سهام شرکت نمایشگاه های اصفهان ، خرید ۱۷۰۰ متر زمین در مجاورت سالن اجلاس سران برای ساخت بیزینس سنتر ، درنظر گرفتن زمین برای ساخت خانه ی تشکل های اتاق و ایجاد مجمع قضایی فعالان اقتصادی را از جمله اقدامات اتاق عنوان و ادامه داد : آنچه در توان داشته ام برای ارتقاء جایگاه اتاق استفاده و در طول دوسال گذشته نیز در تمامی جلساتی که با حضور مسئولین برگزار شده بود از حق بخش خصوصی دفاع کرده ام.

گزارش کار اجمالی کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در سال ۹۵

مهندس بزرگی نائب رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان پیرامون فعالیت های دوساله گذشته ای این کمیسیون گفت : از ابتدای دوره ی هشتم اتاق بازرگانی تا پایان بهمن سال نود و پنج ۱۰۶ جلسه ی کمیته و ۱۶۶ جلسه ی کارگروه برگزار شده است که در مجموع ۵۶۵۰ نفر ساعت از بهترین متخصصین در آن شرکت داشته اند.

مهندس بزرگی همچنین از برگزاری ۱۱ سمینار و ۱۳ جلسه ی کمیسیون در طول دوسال گذشته خبر داد و اضافه کرد : برگزاری جلسات با آیت الله مظاهری ، استاندار اصفهان ، رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ، هیئت رئیسه ی خانه ی کشاورز، اساتید برجسته ی دانشگاهی ، مجمع نمایندگان استان ، شهردار اصفهان و … از دیگر فعالیت های این کمیسیون در این مدت بوده است.

وی همچنین تدوین ده برنامه ی تحقیقاتی و علمی نظیر ” ستاد نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ” و “تولید کربوهیدارت های گیاهی” را جزء مهمترین فعالیت های کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی دانست و ادامه داد : این برنامه ها هم اکنون یا در مراحل پایانی تحقیقات است و یا وارد فاز اجرایی شده اند.

قائم مقام خانه ی کشاورز : دولت خود را ارباب کشاورزان می داند

دکتر عنایت الله بیابانی قائم مقام خانه ی کشاورز ایران گفت : در بررسی کمیسیون های اتاق های بازرگانی ایران ، کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان به عنوان پرکارترین کمیسیون شناخته شده است و امیدوارم هرچه زودتر برنامه های این کمیسیون از حرف به عمل تبدیل شود.

دکتر بیابانی با بیان اینکه آب ودیعه ای است که گذشتگان در اختیار ما گذاشته اند و ما نیز باید آن را به آیندگان بسپاریم افزود : بخش تحقیقات وزارت کشاورزی از صنعت کشاورزی دنیا عقب مانده است و ما باید در این زمینه تجدید نظر کنیم.

وی با اشاره به این نکته که دولت خود را ارباب کشاورزان می داند اظهار داشت : در حالی که ۹۹ درصد کارها در صنعت کشاورزی توسط کشاورزان انجام می شود؛ ۹۷ درصد تصمیمات بر عهده ی دولت است و به همین خاطر در طول سال های گذشته کشاورزان از این وضعیت ضربه ی زیادی دیده اند.دکتر عنایت الله بیابانی با اشاره به بی برنامه بودن وزارت جهاد در واردات انواع محصولات کشاورزی گفت : در حالی که محصولات کشاورزی وارداتی با قیمتی ارزان وارد کشور می شود با چندین برابر قیمت وارد بازار می شود و این مساله که سود مابه التفاوت این فروش در جیب چه کسانی سرازیر می گردد جای تامل دارد.قائم مقام خانه ی کشاورز ایران با بیان اینکه برای تولید یک کیلو فولاد ۳۰۰ لیتر آب مصرف می شود اظهار داشت : در برنامه ی ششم توسعه به بخش کشاورزی توجه ای نشده است و ما بارها نسبت به این موضوع انتقاد کرده ایم.دکتر بیابانی بخش کشاورزی را نیازمند سرمایه گذاری و تدوین برنامه ای متناسب با شرایط موجود دانست و ادامه داد : ما نیز در خانه ی کشاورز مصرانه و در کمال آرامش و به صورت منطقی به دنبال “ستاد ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب هستیم.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان : مثلث بخش خصوصی، دانشگاه و بخش اجرایی باید تشکیل شود

دکتر معصومی رئیس دانشکده ی کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان در این نشست با بیان اینکه روابط این دانشگاه در سال های اخیر با کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان افزایش چشمگیری داشته است گفت : امید است این تعاملات در آینده ی نزدیک به تعاملات عملی منجر شود

دکتر معصومی مهمترین چالش کشاورزی را فرار سرمایه گذاری دانست و ادامه داد : رکود و معضلات آب نیز این فرار سرمایه را تشدید نموده بنابراین باید به دنبال کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت محصولات باشیم و این امر بدون تشکیل مثلث بخش خصوصی ، دانشگاه و بخش اجرایی میسر نیست.وی با اشاره به اینکه خروجی دانشگاه دانشجویان و تحقیقاتی است که انجام می شود گفت : اگر این مثلث شکل نگیرد و این ارتباطات تقویت نشود تحقیقات دانشگاهی در بایگانی ها فراموش می شوند و دانشجویان نیز آن گونه که شایسته است تربیت نخواهند شد.رئیس دانشکده ی کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان امضاء تفاهمنامه با کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی را تقویت ارتباط دانشگاه و بخش خصوص عنوان و ادامه داد : هم اکنون نیز بسیاری از اساتید این دانشگاه با این کمیسیون ارتباط تنگاتنگ دارند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری: خواستار امضاء تفاهم نامه با کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق هستیم

محمد حسین شاملی مدیر اداره ی کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان در این جلسه ضمن اشاره به فعالیت های این اداره گفت : در استان اصفهان ۶ میلیون و۳۰۰ هزار هکتار مرتع وجود دارد که توسط ۴۱ هزار بهره بردار و از طریق مجوز های قانونی مورد استفاده قرار می گیرد .

وی با بیان اینکه علاوه بر کشاورزان و دامداران استان ۵ هزار عشایر قشقایی و ۴ هزار عشایر بختیاری از مراتع استان برای پرورش دام استفاده می کنند اظهار داشت : اگر به مراتع ها و جنگل های موجود در استان توجه نداشته باشیم این مناطق نیز می تواند مورد فرسایش بادی قرار بگیرند .

مهندس محمد حسین شاملی با اشاره به اینکه اداره ی کل منابع طبیعی و آبخیز داری در تامین حریم شهرها و روستاها ، تامین زمین برای صنعت و معدن ، بهره برداری از مراتع طبیعی و … نقش اساسی ایفا می کند گفت : بین این ادراه و کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی زمینه های مشترک زیادی وجود دارد که می تواند روابط این دو نهاد را تقویت کند .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان از تمایل این اداره برای عقد تفاهم نامه با کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی خبر داد و اضافه کرد : این تفاهم نامه می تواند منشاء خیر و برکت برای تمام مردم اصفهان باشد.

دکتر رنجبران : مشکل زاینده رود باید در تراز ملی و فراملی مورد بررسی و احیا قرار بگیرد

دکتر سید رسول رنجبران رئیس کمیته ی آب اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه گفت : در طول دوسال گذشته تلاش کردیم تا صحبت تمام افرادی که در خصوص آب و زاینده رود حرفی را برای گفتن داشتند بشنویم تا دیگر کسی نتواند بگوید من برای احیای زاینده رود برنامه ای داشتم ولی کسی برای آن اهمیتی قائل نشد.

دکتر سید رسول رنجبران افزود : وضعیت زاینده رود و راهکارهای برون رفت از وضعیت اسف بار کنونی را به سمع و نظر تمامی مسئولین و شخصیت های استانی نظیر : آیت الله مظاهری ، استاندار اصفهان ، شهردار ، مدیران کل ادارات ذی ربط رسانده ایم و کسی نمانده که در این خصوص با او صحبت نکرده باشیم.

وی با اشاره به گفته ی یکی از مسئولین مبنی بر این که اگر شما به جز مصوبات ۹ ماده ای راه دیگری می شناسید اعلام کنید گفت : در کمیته ی آب پس از بررسی علل خشکی زاینده رود و تببین وضعیت موجود سه بند به مصوبات ۹ ماده ای اضافه کردیم و راهکارهای برون رفت از این وضعیت را نیز به صورت یک کتاب تهیه و آن را در اختیار همه ی مسئولین قرار دادیم.

دکتر رنجبران با تاکید بر اینکه امروز وضعیت موجود زاینده رود بررسی و راهکارهای حل مشکلات آن نیز تدوین شده است اظهار داشت : امروز وقت آن است که همه به دنبال این باشیم که این راهکارها را اجرایی و حیات را به زاینده رود باز گردانیم.رنجبران با انتقاد از بی تفاوتی مسئولین کشوری و برخی از مسئولین استانی بیان داشت : مشکل زاینده رود نه تنها در طراز ملی بلکه باید در طراز فراملی مورد بررسی و احیا قرار بگیرد اما متاسفانه ی گویا مسئولین به خواب خرگوشی فرو رفته اند.

در پایان این جلسه نیز از زحمات دکتر رسول رنجبران ریاست کمیته ی آب تقدیرو دکتر یوسفی از اعضای این کمیته و از اساتید دانشگاه به عنوان رئیس جدید کمیته ی آب معرفی گردید.

منبع با خبر باش


نوشته شده در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۵

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱