• خانه
  • اخبار
  • ضرورت الگو برداری از کارگروه ستاد احیای دریاچه ارومیه

عدم مدیریت، اصلی ترین دلیل خشکی زاینده رود

ضرورت الگو برداری از کارگروه ستاد احیای دریاچه ارومیه


رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان گفت: اغلب صاحب نظران و اساتید دانشگاهی معتقدند، یکی از مهمترین دلایل خشکی زاینده رود عدم مدیریت صحیح است چراکه به عکس افزایش تقاضا برای آب در حوزه آبریز زاینده رود، متاسفانه شاهد حکمرانی موثر برای گرفتن تصمیمات صحیح در سطح ملی، نبودیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دکتر حمیدرضا قلمکاری در پنجمین نشست از سلسله نشست های کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی استان اصفهان، که با محوریت احیاء رودخانه زاینده رود تشکیل شد، گفت: چالش های فراوانی در مسیر توسعه کشور در حوزه آب، محیط زیست و کشاورزی وجود دارد، که بایستی همه این موارد را اولویت بندی کرد، لذا باید تفکری استراتژیک را بر این چالش ها حاکم کنیم.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اختصاص کمیته ای به مبحث آب از میان هفت کمیته این کمیسیون، افزود: این کمیته سه کارگروه دارد، که با جدیت مساله آب را پیگیری می کند و حاصل بررسی های این کمیته، مبین این است که مچ ما سر میز مچ اندازی در مساله آب، ضعیف است.

وی تصریح کرد: آب بحران آینده جهان است و توجه به آن ضرورتی انکار ناپذیر می باشد، به همین واسطه است که دکتر رنانی، بحران آب را بحرانی می بیند که در آینده کشور را خواهد بلعید و بحران هسته ای را در مقایسه با مساله آب، کوچک می داند.

قلمکاری خشک شدن باغهایی با قدمت چند صد سال (با وجود حق آبه مسلم)در اصفهان، در معرض نابودی قرار گرفتن تالاب گاوخونی و پیامدهای دیگری که در این بحران، امنیت و سلامت جامعه را تهدید می کند را از تبعات خشک شدن زاینده رود دانست و ادامه داد: زمانی در دهه ۷۰، منابع آب حوزه زاینده رود میزانی معادل ۱۰۸۰ میلیون متر مکعب بود، طی ۱۲ سال این مقدار به ۱۷۵۰ میلیون مترمکعب ارتقاء یافت، لیکن برداشت های بدون ضابطه در بالادست(در استان چهارمحال بختیاری) و حتی در استان خودمان، این منابع را به ۹۶۰ میلیون متر مکعب تقلیل داد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان، ادامه داد: در این میان اغلب صاحب نظران و اساتید دانشگاهی معتقدند، یکی از مهمترین دلایل خشکی زاینده رود عدم مدیریت صحیح است، چرا که به عکس افزایش تقاضا برای آب در حوزه آبریز زاینده رود، متاسفانه شاهد حکمرانی موثر برای گرفتن تصمیمات صحیح در سطح ملی، نبودیم.

وی با اشاره به دلایل بروز مشکل در حوزه آبریز زاینده رود، تصریح کرد: عدم قانون پذیری، گریز ازقواعد، عدم مشارکت سازمان یافته مردم و نپرداختن به ظرفیت زیست محیطی و از سویی با گسترش غیر اصولی صنعت، جمعیت و …، سبب شده امروز چنین مشکلی گریبانگیر مردم استان شده باشد.

قلمکاری ادامه داد: انتقال آب استان اصفهان به استان یزد در سال ۸۳، زمانی که تونل سوم کوهرنگ هنوز به بهره برداری نرسیده بود، عملی بود که تضاد کامل با مصوبه مذکور در سال ۸۳ داشت و سبب ایجاد خشکی زاینده رود شد، به عبارتی باید گفت کار در سطح مدیریت کلان و راهبردی برنامه ریزی نشد و پیش نرفت و اتفاقاتی که در سطح امنیت استان رخ داد، از جمله آشوب هایی که در شرق اصفهان پیش آمد، همه و همه به واسطه بحران آب به وجود آمد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان، با اشاره به نظر کارشناسان در رابطه با بحران آب در زاینده رود، اضافه کرد: برخی از کارشناسان و پژوهشگران آب معتقدند، اگر آب زاینده رود و سمیرم در بستر خودش رها شود دیگر نیازی به گدایی آب از دیگران نخواهیم داشت.

قلمکاری تصریح کرد: شاید این نوع نگاه به واسطه این رخ داده که می بینیم در بحث تونل کارون و آب بهشت آباد، اوضاع به قدری حاد می شود که باعث می شود مردم با دیدن شرایطی که در آن استانی با حالت برتری جویانه، نظرات خود را به استان مجاور تحمیل می کند، واکنش نشان دهند و به تبع نمایندگان دو استان کنسرسیوم بگذارند.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان، در ادامه گفت: در چنین شرایطی برخی از فعالینNGO ها و … گرو کشی بعضی از خدمات رفاهی- اجتماعی موجود در اصفهان، از جمله تحریم چهارمحالی ها در استفاده از فرودگاه، آموزش و پرورش و … را راه حل می دانند، اما به واقع این نوع برخوردها راه حل صحیح نیست.

قلمکاری مدل و راهکار پیشنهادی اش برای حل مشکل زاینده رود را، الگو برداری از کارگروه ستاد احیای دریاچه ارومیه دانست و اظهار داشت: مشورت های فراوانی داشتیم که چه کنیم

تا سر میز مچ اندازی، مچ اصفهان برای حل مشکل زاینده رود قوی باشد، به این نتیجه رسیدیم که یکی از دلایل موفق شدن کار گروه دریاچه ارومیه تبدیل این مشکل از یک مشکل استانی به مشکلی ملی و فرا ملی و از سویی واگذاری ریاست این کار گروه به معاون اول رییس جمهور بود.
وی تصریح کرد: دکتر جهانگیری، شخصی است که مدتی استاندار استان اصفهان بوده و دغدغه کشاورزان و مشکلات حا
صل از خشکی زاینده رود را به خوبی می شناسد و به خوبی واقف است که بدون رودخانه نه تنها مواردی که ذکر شد، بلکه گردشگری هم به سرمنزل مقصود نمی رسد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان، با طرح این سوال که آیا تفاوتی میان دریاچه ارومیه و زاینده رود وجود دارد، گفت: در صورتی که این کشمکش های منطقه ای به یک برنامه ملی تبدیل شود، روزی خواهد رسید که ۳۳ پل جریان پایدار زاینده رود را دوباره شاهد باشد.

قلمکاری در پایان تاکید کرد: رویکرد همه ما، نخبگان و مسئولین استانی و به ویژه همه نمایندگان جدید منتخب مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و همه کسانی که دغدغه زاینده رود را دارند، می بایست هم صدایی و همسویی و پیگیری درجهت احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی به صورت فرا منطقه ای و ملی و انجام برنامه احیای زاینده رود در چارچوب و بر اساس یک برنامه ریزی راهبردی کلان و
استراتژیک مصوب و تنفیذ شده باشد.

در ادامه این جلسه دکتر میرمحمدصادقی مدیرعامل آب منطقه ای استان اصفهان با اشاره به مطلوب نبودن وضعیت حوزه آبریز زاینده رود، در سال جاری، گفت: تا این لحظه پیش بینی خوبی از وضعیت آبی نداریم و سال شکننده ای را برای آب استان پیش بینی می کنیم، هرچند امید داریم تا آخر زمستان و اوایل بهار بارش خوبی در سرشاخه ها داشته باشیم.

وی با تایید مطالب طرح شده از سوی دکتر قلمکاری، آنها را همان سیاست های وزارت نیرو معرفی کرد و گفت: از فعالین اتاق بازرگانی تقاضا دارم استراتژی لازم در این حوزه را ارائه کنند و بگویند اتاق بازرگانیاستان در کدام موارد می تواند به بدنه مبحث آب کمک کند.

مدیر عامل آب منطقه ای اصفهان، صادرات محصولات کشاورزی از استان اصفهان به خارج از استان را نامطلوب معرفی کرد و افزود: صادرات این اقلام به معنای صادرات آب است، باید دید چه اقلامی را می توان جایگزین اقلام کشاورزی کرد.

وی ملی کردن مساله زاینده رود را کار سختی خواند و از فعالین این عرصه برای تحقق این هدف یاری خواست.

میرمحمدصادقی تصریح کرد: امیدواریم پژوهشکده های استان در رابطه با مبحث آب فعال و کوشا باشند، از سویی ما سازمان های
دولتی نیز بایستی خوراک مالی پژوهشکده ها را تامین کنیم تا دغدغه اقتصادی نداشته باشند.

وی به راهکارهای حل مشکل زاینده رود اشاره کرد و گفت: دکتر قلمکاری به دیپلماسی، ملی و فراملی کردن مشکل زاینده رود اشاره کردند، که من نیز با آن موافقم، یعنی باید با رقبایمان در مساله زاینده رود گفتگو کنیم، چون بدون گفتگو به جایی نمی رسیم و در این راستا از فعالین اتاق بازرگانی هم یاری می طلبیم.

وی به دیدگاه دولت و اینکه اعضاء هیات دولت سهمی از آب حوزه کارون را از آن اصفهان می دانند نیز اشاره کرد.

مدیرعامل آب منطقه ای استان اصفهان ادامه داد: مدیریت حوزه زاینده رود و مصوبات ۹ ماده ای و عدم بارگذاری جدید، در حال اجرا است.

میرمحمدصادقی تصریح کرد: وزارت نیرو با هدف نجات آب های زیر زمینی، طرح تعادل بخشی را در دستور کار دارد، چرا که آب های زیر زمینی ما در حال نابودی است، به شکلی که اصفهان با سالانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب افت مخزن، رتبه چهارم کشور در این رابطه را دارا است.

وی در رابطه با آب بهشت آباد افرود: معتقدیم از پروژه بهشت آباد نباید دست کشید، چرا که روی این پروژه کار شده و مذاکره در این زمینه بی فایده نخواهد بود، به عبارتی امکانی که در دست داریم و مجوز تخصیص آن را نیز کسبکرده ایم را نباید به راحتی از دست داد، هرچند انتقال بین حوزه ای کار بسیار سختی است.

میرمحمدصادقی در پایان از کار کارشناسی به روی پروژه خلیج فارس و استفاده از پس آب برای کارکرد صنایع در استان نیز خبر داد.

لازم به ذکر است، در پایان این جلسه، بزرگترین طومار ایران، در رابطه با حقابه اصفهان، به امضاء کلیه اعضاء حاضر در جلسه رسید.


نوشته شده در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱