در پنجمین جلسه ی کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان مطرح شد:

آب نه یک کلمه کم نه یک کلمه بیش


پنجمین جلسه ی کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی به ریاست دکتر حمیدرضا قلمکاری و با حضور دکتر میرمحمد صادقی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان، مسئولین شورای شهر واستانداری، اساتید برجسته ی دانشگاهی و اعضای کمیته های هفت گانه این کمیسیون برگزار شد.

نکته ی حائز اهمیت در این جلسه مساله ی احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی بود که همه ی حاضران در رابطه با آن به اظهار نظر پرداخته و نکات قابل تاملی را مطرح نمودند .
آب نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد جمله ای بود که توسط دکتر حمیدرضا قلمکاری رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی در ابتدای بحث احیای حوضه ی آبریز زاینده رود و تالاب گاوخونی از دیدگاه فرامنطقه ای و ملی مطرح شد و پس از آن سایر حاضرین نیز که دغدغه ی زاینده رود در صحبت هایشان آشکار بود با عناوین و عبارت های مختلف بر آن تاکید کردند.

رئیس کمیسیون کشاورزی،آب و محیط زیست در ادامه صحبت های خود به مطرح شدن مساله ی حوضه ی آب ریز زاینده رود در طراز ملی اشاره کرد و ادامه داد : راه حل برون رفت از این بحران که سال هاست اصفهان را درگیر خود نموده ابتدا بررسی مشکلات کنونی بعنوان فاز شناخت و سپس ارائه ی شرایط مطلوب و تدوین نقشه راه رسیدن به این شرایط مطلوب است و این یعنی همان شیوه ی برنامه ریزی استراتژیکی است که با آن مدل( مدل آنالیز شکاف) دنیا سال هاست برنامه ریزی میکند و از آن استفاده می کند .
میر محمد صادقی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان نیز در این جلسه با بیان اینکه وضعیت زاینده رود خوب نیست و ما پیش بینی خوبی نیز برای سال آینده در مورد آن نداریم گفت: ملی کردن مساله زاینده رود اقدام بسیار موثری خواهد بود که در سال های اخیر تلاش های زیادی نیز در رابطه با ان صورت گرفته اما متاسفانه ی نتیجه ی مطلوب را نداشته است .
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان اقدامات و دغدغه های کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی را قابل تقدیر دانست و ادامه داد : مطرح کردن این موضوع در سطح ملی کاری بس دشوار است و همکاری تمام نهاد های دولتی ، خصوصی و پشتیبانی مردم را مطالبه می کند .
وی دیپلماسی زاینده رود ، مدیریت یکپارچه ی حوضه ی آب ریز ،بحث های داخل حوضه، عدم بارگذاری های جدید در منطقه، تعادل بخشی به برداشت ها را از جمله اقدامات صورت گرفته و در حال انجام عنوان و اظهار داشت : شرکت آب منطقه ای آماده ی همکاری همه جانبه با اتاق بازرگانی در خصوص مساله آب است .
حاضرین دراین جلسه نیز مسائلی زیادی را در رابطه با مشکل حوزه ی آب ریز زاینده رود عنوان کردند که از جمله ی آن ها می توان به نادیده گرفتن ۱۰ سال کار مطالعاتی در طرح بهشت آباد ، جلوگیری از تکرار سوء مدیریت های گذشته ، گفتمان با استان های خوزستان و چهارمحال به صورت جدی، نیاز به منابع آبی جدید و تاکید بر ملی کردن مساله ی احیای زاینده رود مانند ملی شدن احیای دریاچه ی ارومیه اشاره کرد.


نوشته شده در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

دکتر حمیدرضا قلمکاری

عضو هیأت رئیسه، هیأت نمایندگان و رئیس شورای مطالعات استراتژیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان | دوره نهم


تمامی حقوق برای موسسه‌ی بین‌المللی و غیرانتفاعی ایندکس محفوظ می‌باشد. © ۱۴۰۱